|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Интервју со Елена Мазниковска: Станав мајка на 15

Редакција Рингераја, 12.5.2020
Елена Мазниковска е сопруга, мајка и блогерка. Ви ја претставуваме нејзината страница на Инстаграм и ви ја споделуваме нејзината приказна, која е и повеќе од инспиративна

image
/11


Рингераја.мк

Здраво Елена. Одлучивте да ја споделите својата приказна со Рингераја.мк. Најпрво ќе ви го поставам прашањето кое е можеби најинтересен податок за вас. Рековте дека за прв пат станавте мајка на 15 години. Дали бременоста беше планирана, или едноставно се случи?


Елена Мазниковска
Беше непланирано и неочекувано,но сепак и јас и мојот сопруг пријатно се изненадивме бидејќи и двајцата го сакавме тоа,ни беше мило и бевме нетрпеливи да го запознаеме нашето бебенце.


Рингераја.мк
Како се снајдовте? Кој ви помагаше?


Елена Мазниковска
Искрено не очекував дека ќе се снајдам толку добро. Но мојот сопруг секогаш ми помагаше во се.


Рингераја.мк
Сега имате две деца, дали сте вработена, или сте дома со децата?


Елена Мазниковска
Јас не работам, ги чувам ќерките и воедно го завршувам средното образование.


Рингераја.мк
Дали бевте стигматизирани од околината заради тоа што станавте мајка многу млада?


Елена Мазниковска
Да бев. Но местото во кое живеам е мало и тоа е некако и очекувано. На почетокот тоа многу ми сметаше и влијаеше на мене, но сфатив дека ништо не е побитно од мојата среќа и мојот избор. Најбитна ми беше поддршката од моите родители и блиски која ја имав неизмерно.


Рингераја.мк
На својот инстаграм профил секојдневно споделувате фотографии од Лина и Калина и совети. Дали имате време за социјален живот и како го организирате своето време?


Елена Мазниковска
Да, имам време за социјален живот. За среќа моите ќерки се многу мирни, и ми оставаат простор за социјален живот. Времето го организирам така што најпрво му се посветувам на моите деца и на мојот сопруг, па потоа ги завршувам и другите обврски.
Што ве натера да го започнете вашиот Инстаграм блог?


Елена Мазниковска
Мојот Инстаграм профил претходно беше мој приватен профил,и онака јас правев фотографии од моите ќерки но гледајќи други мајки кои споделуваат совети и искуства решив да пишувам и текстови за фотографиите во кој ќе споделувам искуства од мојата улога како мајка.


Рингераја.мк
Колку време ви е потребно да направите една објава за вашиот профил,со оглед на тоа што имате обврски околу семејството?


Елена Мазниковска
Тоа најчесто зависи од моите ќерки, доколку се расположени за фотографирање тогаш брзо завршувам,а доколку не се тогаш оставам за наредниот ден, бидејќи не сакам да ги форсирам.

Рингераја.мк

Која ви е целта во врска со вашиот Инстаграм профил? Со што се водите?

 

Елена Мазниковска

Немам некоја цел, едноставно сакам да го споделам моето искуство со другите мајки надевајќи се дека некому ќе биде од корист.

 

Follow mother.of.two.daughters on Instagram

 

1

Краток водич: Како да ја одржуваме облеката?
Знаеме ли што значат симболите на етикетите?
7
"Детето во снегот"-книга посветена...
"Детето во снегот" е збирка раскази посветена на сите семејства чии дечиња заталкале во "студенилото на снегот", пот...
6
Вежби за правилен изговор на гласовите
Малите деца понекогаш говорат неразбирливо. Колку и да ни е тоа симпатично, доколку не се надминува, треба да посетиме л...
4
Децата не треба да преспиваат по навршена ...
Ако вашето дете не сака да спие во текот на денот, не мора да го присилите да го стори тоа
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Машко име
AdminВедран (35%)

Јане (15%)

Јован (50%)


Број на сите гласови: 139

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!