|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Диета: Три јаболка дневно

www.zazdravje.com.mk, 17.3.2012
Диетата заснована на три јаболка дневно ја основал нутриционистот Теми Флин. Неговата идеја била да се јадат задолжително по три јаболка дневно, односно по едно пред секое главно јадење, доручек, ручек и вечера

image
/11


 

 

Теми Флин уверува дека со ваквиот начин на исхрана може да се ослабне по еден килограм секоја недела, но исто така нагласува дека сепак треба да се внимава и на храната која се внесува за време на главните јадења.

Што е главната идеја на диетата? Главната идеја на диетата со јаболки е пред секој главен оброк да се внесуваат растителни влакна кои ги има во јаболкото. Откако ќе изедете едно јаболко пред доручекот, нема да можете да внесете толку обилен оброк, а и желбата за јадење на благо ќе ви биде намалена. Можеби сте скептични околу ова, но докторот експериментирајќи на своите пациенти утврдил особен успех со примена на оваа диета.

Докоторот нагласува дека треба оброците да не бидат обилни и да бидат со што помалку маснотии. Па во прилог ви даваме шема како би требало да изгледаат оброците со примена на диетата со три јаболки на ден.Доручек
:

-
1 јаболко
- Омлет со обезмастено сирење

Предпладневна ужина
:

-
Парче обезмастено сирење
- Чаша нискомаслен јогурт

Ручек
:

-
1 јаболко
- Парче пилешко месо
- Салата од брокула

После пладневен оброк


-
Капучино шејк

Вечера
:

-
1 јаболко
- Парче лосос на скара
- Зелена салата

Заедно со оваа диета докторот препорачува и 30 минутно редовно вежбање или трчање барем 4 пати неделно.Кои се општите придобивки од оваа диета?


-
Како што сигурно веќе знаете јадењето и барем едно јаболко дневно е од особена корист за вашето здравје.

- Јадењето три јаболки дневно ги намалува шансите за прејадување.

- Јадењето по три јаболки дневно делува превентивно против покачен холестерол и триглицериди во крвта.

- Диетата со јаболки промовира внесување на свежо овошје и зеленчук во организамот.

- Лесно може да се изведува без досадното броење на калории и строги режими на исхрана. Имајте во предвид дека горе понудената шема можете да си ја креирате според вашите можности и дека тоа е само приказ како би требало да изгледа.

- Оваа диета ја промовира физичката активност, па така, доколку повеќе физички сте активни поголем ефект и ќе добиете со диетата.

 

 

zazdravje

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Осип после висока температура
Розеола, исто така позната како шеста болест (exanthem subitum и roseola infantum) е вирусна болест кај мали деца. Се ка...
7
Дали го вакциниравте Вашето дете?
Дали го вакциниравте Вашето дете против мали сипаници?
6
Слатко девојче експресно ја смири својата ...
Кога поголемата сестра Џесика за прв пат ја сретна својата новородена сестра, се случи нешто преслатко. Малата Ванеса по...
6
Куче пронајде бебе оставено во грмушка!
Кучето намирисало нешто покрај грмушката, а неговиот сопственик ги расчистил лисјата и нашол бебе, за кое е утврдено дек...
6
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?