|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали нередот во домот е знак за нешто посериозно?

Редакција Рингераја, 26.4.2021
Пролет е, времето од годината кога сите чистат и се организираат. Но, за некои од нас, чистењето и организирањето на нашите домови може да изгледа огромен потег, дури и незамисливо

image
/11


 

И покрај сето дополнително време што можеби го имавме за време на карантинот поради КОВИД. 
Па, како да знаете дали неуредната куќа е само резултат на прилагодување кон нова ситуација, како ново бебе во домот, деца со онлајн настава или самата пандемија по себе? Или  неуредната куќа е знак на депресија? Или пак нешто друго?

 

Кога нечиј дом има многу неред, тоа може да укажува на неколку нешта - вели лиценцираниот брачен и семеен терапевт Неда Санаи. 
Некој може да реагира на трауматичен животен настан, како оној што сите го живееме сега со пандемија, во комбинација со деца 24/7 дома. 
Кога сте под стрес на работа или ви е тешко постојано да сте дома, може да се чувствувате презаситени, рече Санаи. Тоа може да се манифестира во вид на садови натрупани во мијалник или алишта наредени во аголот до даската за пеглање. 
„Ако сте презаситени со вашиот живот воопшто, вашата околина исто така ќе го покаже тоа, така што вашата куќа ќе биде хаотична и преполна“, вели таа. 
Санаи исто така сугерира дека може да биде знак на депресија, дека немате енергија да исчистите или може да откриете дека нема смисла да ги прередите чевлите во плакарот кога и онака нема каде да одите. Можеби длабоко во себе носите депресија или тага. 
Неорганизирана куќа може да значи и дека имате "неорганизиран ум" . „Начинот на кој го објаснувам нередот е ако вашиот ум не е организиран, вашата околина ќе го покаже тоа“, рече Санаи.
Што значи да се има неорганизирано однесување? 
Дана Дагерти Рајнкес не знаеше што се случува со неа кога стана невработена мајка домаќинка. 
Таа беше успешна новинарка и беше во можност да работи добро под притисок. Да се ??биде дома беше нешто сосема друго. Имаше купишта сметки и хартија што се натрупуваше и ќе заборавеше каде требаше да ги носи своите деца. 
„Искрено мислев дека станувам глупава“, рече мајката на три деца од Онтарио за Mom.com. „Јас всушност го прашав мојот лекар:„ Дали е можно да имам рана деменција или нешто слично? “Едноставно не разбирам зошто заборавам сè.“
Откако на едно од нејзините деца му беше дијагностициран АДХД, сфати дека и таа го има и затоа и тешко се држеше во чекор со секојдневните задачи на своето домаќинство.
„Сите оние вештини за извршно функционирање што ти се потребни и ги немаш како личност со АДХД можеби не се важни во твојата работна кариера, но тие се многу важни ако одеднаш се најдеш во оваа ситуација на мајка што останува дома. „Биди организирана личност за целото семејство“, објасни Рајнкес.
АДХД може да го отежни извршувањето на задача како чистење на бањата. Можеби сте решени на една работа, а потоа ќе скокнете на друга работа, што го отежнува завршувањето на она што првично сте започнале да го правите"- рече Санаи. 
Специјалистот за организирање и продуктивност д-р Регина Ларк рече да разгледаме колку долго трае дезорганизацијата. Некои луѓе можеби помислиле дека да се биде дома за време на карантинот ќе значи дека ќе можат да ги завршат сите проекти за домаќинството што ги одложуваа. 
Но, ако не бевте во можност да започнете или да завршите проект пред КОВИД, тешко дека сега ќе ја имате таа вештина.
Ларк предлага да си ги поставите овие прашања: „Дали е тоа хронична појава ? Кога како дете родителите ќе побараа од вас да ја исчистите вашата соба, дали го вршевте тоа ефикасно ? Или "запнувавте" ? Дали не знаевте од каде да започнете? Дали сè уште не знаете од каде да започнете? Или, оваа состојба е навистина производ на оваа мината година. Дали го имавте "тоа" и пред ова? “
Кога треба да побарате помош? 

Санаи рече дека е време да побарате помош кога се чувствувате депресивно или вознемирено и вашиот дом повеќе не претставува ваше удобно место. Ако чувствувате дека би е непријатно дури и да влезете во куќата. Кога во стомакот го чувствувате тоа непријатно чувство на премногу вознемиреност или се срамите да поканите луѓе во вашиот дом “.
1
Како да започнете да организирате неуредна куќа? 

Значи, да речеме дека поминувате тешко време или имате АДХД, сепак е  возможно да имате куќа без неред. 
Само треба да започнете со мали проекти. 
Започнете со преуредување на еден шкаф. Соберете се што треба да се фрли од него. Задржете се на задачата додека целосно не ја завршите.
Дефинитивно не давајте изјава дека ќе ја исчистите целата куќа , рече Санаи. 
Фокусирајте се на еден по еден чекор. 
„Тоа се многу мали чекори и малку по малку, ќе можете да ја организирате целата куќа“, рече таа.

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кој е најубав подарок за вашето дете
Доколку очекувавте дека ќе ги наведеме работите што можат да се купат во продавница, згрешивте. Најдобрите подароци не м...
5
Helicobacter pylori – најчестата инфекција
Хеликобактер пилори, претходно наречена и Кампилобактер пилори, е бактерија која ја напаѓа слузницата на желудникот и ја...
5
Јас не растам само син, туку иден сопруг и...
Отсекогаш знаев дека ќе родам син. Тој е мојот универзум, мојот свет, мојата љубов, мојата радост, мојот живот, мојата с...
5
Mamamegi: Не брзајте, животот поминува
Животот ни поминува цело време во градење, реновирање, купување друга поубава кола, брзај натаму, брзај наваму, брзај да...
5
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?