|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали да се депилирате (или не), пред породување?!

Редакција Рингераја, 5.5.2023
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или депилирате најмалку 30 дена пред датумот на породување, за да се избегне ризикот од инфекција. Ве интересира ли нашиот совет?

image
/11


 

Многу жени (па дури и нивни лекари) ќе ви кажат дека нема ништо лошо во малку разгалување пред „Големиот ден“. (Ден на породување на бебето, т.е.) И кога ќе размислите, ова е навистина паметна идеја. Матеките ветерани можат да ви кажат; нема уморно како ново бебе уморно. Верувајте ни на ова. Да одвоите време за мани и педи ќе биде последното нешто на вашата листа за обврски по пристигнувањето на бебето. Барем за неколку месеци. Па, зошто да не одите на големиот шебанг пред време? Направете пренатална масажа, трим и допир во боја… но, дали треба да добиете бикини восок пред породувањето? Или уште полошо, Бразилец?
Itе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои OBGYN советуваат да не се бричат ??или депилираат таму најмалку 30 дена пред датумот на достасување, за да се избегне ризикот од инфекција. Другите немаат проблем со тоа, некако како целите цврсти материи vs. чисти течности за време на дебакл на трудот. Сè зависи од вашиот лекар. Наш совет? Само прашај. Погледнете што тој или таа има да каже.
Нема прашање за тоа.
Можев да видам како добивањето бикини восок (па дури и Бразилец) пред да заминете во болница може да ви помогне да се чувствувате „почисти“ (и помалку како Чубака поради недостаток на подобар термин) после породувањето. Како и гореспоменатите мани и педи, „одржувањето“ долу ќе биде последното што ќе ви падне на ум - особено ако почувствувате кинење. И мислам, да бидеме искрени, има многу очи (и раце) долу во близина на вашиот бизнис со дами. Но, овие момци се професионалци. Овие лекари и медицински сестри СИТЕ го виделе. Не мора да се срамите. Раѓањето е убаво. Сè друго е споредно. И, ако ви се случува да го направите тоа? Можеби обидете се да не чекате до последен момент. Околу еден месец пред датумот на достасување се чини идеално.
Ако постојано не се депилирате, можеби ќе сакате да размислите да одите по друга рута.
Дозволете ми да бидам јасен, јас (под никакви околности) не би препорачал да се депилирате за прв пат, непосредно пред породувањето. Некои жени велат дека доживуваат поголема болка, па дури и крварење со депилација за време на бременоста. Дами! Уште подобро, дали можете дури и да замислите да се обидете да ги кренете нозете над главата (и вашиот голем труднички стомак) за сиромашниот естетичар да добие кај вас? Сликата сама по себе е чиста смеа. Можеби е полесно (и малку помалку непријатно) да се туширате под туш кога ќе започне породувањето и дајте му на вашиот значаен друг да ви помогне малку да се среди - знаете, затоа што е тешко да се види околу испакнатината на бебето. Што и да одлучите, вие правите вие.
Кажи НИ! Одлучивте да се депилирате пред породувањето?
Зошто се одлучивте за ова (или не)? Дали доживеавте некои проблеми или компликации? Curубопитни сме и сакаме да чуеме! Среќен труд!

Многу жени (па дури и нивните лекари) ќе ви кажат дека нема ништо лошо во малку разгалување пред „Големиот ден“ (денот на раѓањето на бебето). И кога ќе размислите, ова е навистина паметна идеја. Мајките ветерани можат да ви кажат; нема поголем замор од заморот по породување. Верувајте ни на ова. Да одвоите време за маникир и педикир ќе биде последното нешто на вашата листа на обврски по пристигнувањето на бебето. Барем за неколку месеци. Па, зошто да не одите на овој третман пред време? Направете пренатална масажа и отстранување на влакната… но, дали треба да добиете депилација на бикини зоната пред породувањето? Или уште поточно, бразилска?

Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или депилирате таму најмалку 30 дена пред датумот на породување, за да се избегне ризикот од инфекција. Други гинеколози не гледаат проблем во тоа. Сe зависи од вашиот лекар.

Наш совет? Само прашајте. Погледнете што тој или таа има да каже.

Нема прашање за тоа. Можев да видам како добивањето депилација на бикини зоната (па дури и бразилска) пред да заминете во болница може да ви помогне да се чувствувате „почисти“ после породувањето. Како и гореспоменатите маникир и педикир, „одржувањето“ долу ќе биде последното што ќе ви падне на ум - особено ако имате обилно крварење. И мислам, да бидеме искрени, има многу очи (и раце) вперени во вашата бикини зона. Но, овие момци се професионалци. Овие лекари и медицински сестри СИТЕ виделе вагина. Не мора да се срамите. Раѓањето е убаво. Сè друго е споредно. Oбидете се да не чекате до последен момент. Околу еден месец пред датумот на породување се чини идеално.

Ако постојано не се депилирате, можеби ќе сакате да размислите да одите по друга рута. Дозволете ни да бидеме јасни,  ние под никакви околности не би препорачале да се депилирате за прв пат, непосредно пред породувањето. Некои жени велат дека доживуваат поголема болка, па дури и крварење од депилацијата за време на бременоста.

Дами! Уште подобро, дали можете дури и да замислите да се обидете да ги кренете нозете над главата (и вашиот голем труднички стомак) за естетичарот да добие поле за работа? Сликата сама по себе е чиста смеа. Можеби е полесно (и малку помалку непријатно) кога ќе се туширате вашиот сакан да ви помогне малку да се средите - знаете, затоа што е тешко да си ја видите вагината од големиот стомак. Што и да одлучите, оставаме на вас!

Кажете НИ! Одлучивте да се депилирате пред породувањето? Зошто се одлучивте за ова (или не)? Дали доживеавте некои проблеми или компликации? Љубопитни сме и сакаме да чуеме! Среќно породување!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Шесте среќни месеци од вашата бременост
Како лета времето, нели?
4
Трудничкото стомаче на Алиша Милано
Алиша Милано, која со сопругот Дејвид Буглиари го очекува своето второ дете, гордо го покажа трудничкото стомаче на Инст...
4
Видео: Бебе родено во болнички ходник во Кина
Неверојатна сцена! Една родилка во Кина не успеа да стигне до породилната сала туку бебето го роди во болничкиот ходник
4
Чувствувате студ за време на бременоста-да...
Дали чувството на студ за време на бременоста е нешто за што треба да се грижите?
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?