|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ако детето игра со диносауруси, значи е супер паметно?!

Редакција Рингераја, 4.6.2021
Според студија од 2007 година објавена во списанието „Развојни истражувања“, околу една третина од малите деца во одреден момент ќе развијат „интензивен интерес“ за некоја тема - а една од најпопуларните е опсесијата со диносаурусите

image
/11


 

Ако вашето дете има опсесија со диносаурусите и го знае секој факт за Т-Рекс - опуштете се и уживајте! Зошто? Па, вашиот љбител на дино има тенденција да биде со надпросечна интелигенција и со зголемен опсег на внимание, ќе може подобро да се справи со јазичните вештини и да обработува информации. На кратко, децата кои сакаат диносауруси ќе бидат подобри и попаметни студенти, за што сведочат три одделни студии посветени на, како што велат научниците, „интензивни интереси“. 
Сè уште не е познато што го предизвикало овој интерес, но сигурно е дека децата на возраст од две до шест години можат да именуваат повеќе диносауруси отколку нивните родители. Детскиот психијатриски терапевт Кели Чен верува дека ова е доказ дека можете да научите без да знаете дека го правите тоа. „Поставување прашања, наоѓање одговори и стекнување експертиза е општ процес на учење. Истражување на темата и нејзино усвојување е корисно затоа што така го обликуваме знаењето “, објаснува Кели Чен и додава дека основната професија на децата е игра, така што тие најдобро учат преку неа. Фактот што децата сакаат да покажат дека знаат повеќе и подобро од нивните родители, исто така игра голема улога. 
„Ако родителот може да именува три или четири вида диносауруси и детето 20, тоа ќе развие чувство на авторитет“, рече палеонтологот Кенет Лаковара. Студијата открива дека интересот на децата за одредена тема значително се намалува помеѓу шест месеци и три години, но она што децата го учат преку својата опсесија останува трајно за цел живот.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Моето секојдневие со Инес и уште 10 други ...
Да, да добро прочитавте.Покрај Инес ,обврската како родител ја имам и делам со уште 10 други деца од различна возраст, и...
4
Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
3
Кој кого расте на Телма ТВ
Телевизиската емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чиј водител е Зорица Црношија во недела на 24.02.2013 во 10....
3
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali ako imate potreba bi napravile plasticna operacija?

Da (25%)

Ne (75%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!