|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 бабини деветини за побрзо породување

Редакција Рингераја, 19.8.2021
Постои бесконечна листа на работи за кои се шпекулира дека им помагаат на бремените жени да предизвикаат породување. Вообичаено е бремените жени да ги пробаат приказните од бабите како очаен обид за да започнат со породувањето
Клучни зборови:

image
/11


Пред да ги разгледаме овие опции, имајте на ум дека ова не се совети од доктор или друг здравствен работник. Неопходно е да разговарате со вашиот лекар или акушерка пред да пробате некој од овие методи за здравјето на вас и вашето бебе.

Со тоа, еве 8 од најпопуларните приказни на старите баби за поттикнување на породувањето:

1. Секс: Семето содржи простагландини, хормони кои можат да помогнат да созрее (омекне и отвори) грлото на матката, што може да доведе до контракции. Слично на тоа, оргазмот ослободува хормон окситоцин, кој ги стимулира мускулите на матката да се контрахираат

2. Стимулација на брадавиците: Нежно тркалање, триење и масирање на ореолите еден час, три пати на ден се вели дека предизвикува окситоцин и доведува до контракции на матката.


3. Зачинета храна: Зачините ја раздвижуваат матката. Се верува дека гозбата со тајландски или пилешки крилца во лут сос може да го разгори вашиот дигестивен систем и цревата и, следствено, матката.

4. Ананас: Ензим во овошјето го омекнува грлото на матката. Бромелаин е комбинација од ензими кои се наоѓаат природно во свежиот ананас. Кога се јаде, се смета дека го омекнува сврзното ткиво на грлото на матката и предизвикува породување.

5. Чај од лисја од црвена малина: Пиењето обилни количини на чај од лист од малина - повеќе од четири чаши од 250 мл дневно - кога сте блиску до терминот за породување, се вели дека предизвикува контракции.

6. Рицинусово масло: Ова растително масло со непријатен вкус во суштина е лаксатив. Маслото предизвикува грчеви во мускулите на матката, но измешајте го со сок бидејќи има ужасен вкус. Кога се зема орално - може да се обидете да го маскирате вкусот со мешање на маслото со сок - може да предизвика грчеви во цревата (кои ја опкружуваат матката во последните фази од бременоста). Ова би требало да доведе до грчеви и на мускулите на матката.

7. Пешачење: Ако сте во салата за породување, прошетката може да ви помогне да ги забрзате работите. Можеби не започнува породување, но одењето помага во напредокот, откако ќе започнат контракциите. Одењето ги прави колковите да се нишаат од една на друга страна помагајќи правилно да го поставите бебето за раѓање и ја користи гравитацијата за да го води бебето подалеку во карлицата.

8. Акупресура: Акупресурата е форма на терапија со допир која се користи во кинеската медицина. Терапевтот цели конкретни точки на притисок врз телото на мајката, предизвикувајќи го бебето да се спушти, да притисне на грлото на матката, со што ќе созрее и прошири и ќе започне контракции. Некои техники за акупресура се дизајнирани за директно стимулирање на контракции.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Шест супер моќи на трудниците!
Погледнете ги шесте фантастични моќи кои ги имаат трудниците
5
Дали да имам секс во 9 месец?Дали ќе наште...
Бремените жени честопати имаат едно важно прашање: дали можат да имаат секс за време на бременоста? Одговорот е: се разб...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Дали е опасен Парацетамолот за време на бр...
За време на бременоста повеќето лекови не се безбедни за земање. Дури и некои од најчесто користените лекови кои се изда...
3
Анкета

путер или маргарин?
Iv14

Што им давате на своите деца? Што сметате дека е подобро?

путер (75%)

маргарин (25%)


Број на сите гласови: 252

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!