|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 начини за зголемување на IQ на вашето дете

Редакција Рингераја, 20.6.2020
IQ е збор со кој се соочуваме редовно во текот на нашите животи. Како што сугерираат студиите, луѓето со поголемо IQ имаат поголеми шанси за успех. Постои митот дека коефициентот на интелигенција е дарба од Господ, но тоа не е баш така...

image
/11


Ви претставуваме листа на 5 работи кои ќе ја зголемат интелигенцијата кај вашето дете.

1.       Свирење инструмент

Учењето да се свири музички инструмент е одлична активност за мозокот која доста добро го зголемува нивото на интелигенција. Научно е докажано преку скенови на магнетна резонанца дека свирењето инструмент ја зголемува активноста на мозокот. Обидете се да ослободите време во текот на неделата за вашето дете да може да учи да свири било каков инструмент (гитара, тапани, виолина... листата е огромна)

 

1

 

2.       Спорт

Физичката активност ја зголемува активноста на мозокот преку лачење на ендорфин, а ендорфинот ја зголемува функционалноста на нашиот мозок и неговата ефикасност. Охрабрете го вашето дете да се запише на било каков спорт (фудбал, одбојка, ракомет, пливање...).

 

2

 

3.       Решавање на математички задачи 

Решавањето на математички задачи драстично ја зголемува функционалноста на мозокот и директно влијае врз зголемувањето на коефициентот на интелигенција. Потребни ви се само 10 минути во текот на денот за оваа задача. Се што треба да направите е во било кој момент од денот да му поставите некоја математичка задача (2+3=, 15-6=), тежината на задачите зависи од неговата возраст. На овој начин го изострувате негово размислување.

 

3

 

4.       Длабоко дишење

Длабокото дишење е една е една од највлијателните “вежби” за мозокот и се користи уште од античките времиња во Индија. Длабокото дишење е најважната техника која треба да се научи доколку некој сака да медитира. Тоа драстично го намалува стресот и ја зголемува концентрацијата.

 

4

 

5.       Игри со размислување

Колку и да се трудиме, ние не можеме да ги сомпреме нашите деца да играат игри на своите уреди, но можеме да извлечеме нешто добро и од тоа. Се што треба да направиме е, да ги промениме нивните актуелни игри, со игри кои би ја зголемиле функцијата на нивниот мозок, воедно и нивниот коефициент на интелигенција. Постојат многу голем број на вакви игри кои се достапни на платформите Google Play и Apple App Store. Ние за почеток ги препорачуваме Machinarium, Escape Room и The Room.

 

5

Интервју со креаторката на блогот Вкусни п...
Рингераја.мк на гости кај Весна Ѓурковска Каеска - креаторка на блогот vkusniprikazni на Инстаграм, мајка на Максим и Ни...
3
Мајките од Инстаграм за мајчинството
Мајките од Инстаграм ни ги испратија своите размислувања за мајчинството
3
miss.mama.mk:Колку поддршка ви треба од па...
@miss.mama.mk има нешто да ви каже
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dino
d.t.

Dali vi se dopaga imeto Dino?

Da (24%)

Ne (75%)


Број на сите гласови: 154

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!