|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

3 начини да ја смирите болката во грбот во бременоста

Редакција Рингераја, 28.8.2020
Како што напредува вашата бременост, количината на тежина што треба да ја носите се зголемува, но вашата рамка останува иста. Целиот напор на шетање со бебе во стомакот може да ви направи вистински болки во 'рбетот. Како да си помогнете?

image
/11


 

Настрана од прашањето на партнерот за убава, долга масажа, што можете да направите за да ви помогне да се олесни непријатноста? Еве неколку совети.
1. Обидете се со нова положба на спиење. Ако сте навикнати да спиете на стомакот или на грбот, ќе мора да промените позиции откако стомакот ќе започне да расте, ако планирате да добиете затворено око. Обидете се да спиете на левата страна, бидејќи многу жени сметаат дека ова е најудобна позиција за нив во подоцнежните фази на бременоста. Wakeе се разбудите чувствувате подобро и способно да го започнете денот на позитивна нота!
 
2. Подигнете ги работите на вистински начин. Дури и кога предметот што го земате не е особено тежок, сквотирајте надолу и подигнете се со колената, наместо да се потпирате и да ги истегнувате мускулите во грбот кога ќе се исправите
3. Поправете го тој став. проверете дали рамената ви е опуштена и грбот е исправен кога и да седите. Beе бидете многу поудобни во оваа позиција, а по неколку дена обрнувајќи внимание на вашето држење, подобар став ќе стане втор карактер. Плус, навика која можете да ја задржите долго откако ќе заврши бременоста!

Настрана од прашањето на партнерот за убава, долга масажа, што можете да направите за да ви помогне да се олесни непријатноста? Еве неколку совети.


1. Обидете се со нова положба на спиење.

Ако сте навикнати да спиете на стомакот или на грбот, ќе мора да промените позиции откако стомакот ќе започне да расте, ако планирате да затворите очи навечер. Обидете се да спиете на левата страна, бидејќи многу жени сметаат дека ова е најудобна позиција за нив во подоцнежните фази на бременоста. Ќе се разбудите чувствувајќи се подобро и способно да го започнете денот со позитивна нота!

 2. Подигнете ги работите на вистински начин.

Дури и кога предметот што го земате не е особено тежок, клекнете надолу со исправена половина и подигнете се со колената, наместо да се потпирате и да ги истегнувате мускулите во грбот кога ќе се исправите.


3. Поправете го ставот во седење.

Проверете дали рамената ви се опуштени и грбот е исправен кога и да седите. Ќе бидете многу поудобни во оваа позиција, а по неколку дена обрнувајќи внимание на вашето држење, овој подобар став во седењето ќе ви стане навика. 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Што чувствува бебето во 9-от месец од брем...
Штом жената дознае дека очекува бебе, нејзиниот живот се менува на начини на кои можеби никогаш не ни замислувала
4
Кејт Мидлтон носи девојче?!
Англија нека се подготвува за уште една кралица! Кејт Мидлтон даде знак дека носи девојче! На војвотката и било поклонет...
4
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3
Анкета

Кое име повеке ви се допаѓа?
ivanapuroska

Помогнете ни да се одлучиме помеѓу:

Самуил (16%)

Јован (84%)


Број на сите гласови: 290

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!