|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

2mama: Мојата породилна приказна

Редакција Рингераја, 30.5.2011
Моментот кога јас се претворив во “ние”

image
/11


 

Моментот кој го очекувате цели девет месеци, а едвај чекате да помине. Моментот за кој живеете и мечтаете цел живот, а кога ќе дојде - умирате од страв. Единствениот момент во кој сите болки, солзи, стравови и трепети ви ја носат најголемата среќа во животот.

ВАШИОТ момент на породување!

 

 

Детали

Ник: 2mama 

Датум на породување: 21.06.2008

Тип на породување: природно

Болница: Ремедика, Скопје

 

 

Сега сум на почеток на втора бременост и талкајќи низ вашиот сајт ги читав приказните  за породување па решив да споделам и јас некој дел од моето “патешествие” наречено бременост  и породување.

Тестот за бременост го направив 3 дена пред мојата свадба. Kога ги погледнав 2-те цртички мислев дека ми се присторува, а подоцна си велев не е точен тестот зошто јас не чувствував ама баш ништо,освен што ми доцнеше 10 дена, а пред тоа никогаш не ми доцнело секогаш имав циклус на 28 дена.

Со сопругот решивме после свадбата да одиме на гинеколог. Така и направивме, кога отидовме тој ни рече - ”работата е за во кафеана” тогаш на сите им кажавме за нашата среќа .

Јас имав бременост каква сите би посакале, не чувствував ништо без ниедна мачнина се беше во ред до 7-от месец. Нешто се искомплицира со плодовата вода и од нормална бременост за 2 часа мојата бременост се претвори во високоризична бременост. Докторот  ми даде инјекции да созрее плодот и сакаше за 5 дена да ме породи. Не знаев како излегов до кола и како стасавме до дома.

Решив да побарам друго мислење и отидов на клиниката за гинекологија. Таму рекоа дека се е во ред освен што навистина плодовата вода е на граница, но не е толку алармантно.         

Се одлучив и за трето мислење, отидовме во Ремедика и таму ни го потврдија истото дека не е толку страшно, само мора на 2 дена на ЦТГ да се следи. Примав инјекции клексан до крај 2 недели пред крај  ми ги прекинаа.

Терминот ми беше на 12 јуни но помина и тој ден, и недела дена и пак ништо. На 20 јуни си станав нормално, по дома си средував и некаде околу 11 часот осетив болка во долниот дел од стомакот. И кажав на свекрва ми, а таа ми рече дека тоа се лажни болки. Подоцна почнаа на половина час, па попладнето околу 16 часот на 15 мин, се подготвив се и со сопругот тргнавме кон болницата. Кога стигнавме таму на ЦТГ ме ставија веднаш и имаше контракции докторот ме прегледа и ми рече почна породувањето 1 прст си отворена но ќе очекуваме најверојатно утре поради компликациите. Останав на моја среќа таму бидејќи се отворив многу бргу, болките стануваа многу поинтензивни а мене ми беше многу лошо, многу повраќав, но среќа сопругот беше цело време со мене и тоа ми беше многу голема поддршка. Кога во 23 часот пак ме прегледа докторката ми рече дека за 2-3 часа ќе имаме бебенце. На бокс отидов во 01:45 во 01:55 се роди мојата принцеза. Кога ми ја ставија на гради со сопругот, кој беше цело време со мене и ме држеше за рака, плачевме од среќа. И пак ќе кажам многу значи кога сопругот е тука за цело време бидејќи верувам дека на секоја жена во тој момент најбитна и е љубовта и поддршката од сопругот.

 

 

Рингераја и посакува среќно детство на ќеркичката на 2mama !

 

 

Топ 10 породилни приказни


nadica: Мојата породилна приказна

Anushka: Мојата породилна приказна

Тања: Мојата породилна приказна

cecka: Мојата породилна приказна

ananikol: Мојата породилна приказна

kikicka: Мојата породилна приказна

AnnaMolly: Мојата породилна приказна

мичо: Мојата породилна приказна

Palce: Мојата породилна приказна

 vanessa p: Мојата породилна приказна

 

 

Сакате да ни ја испратите Вашата приказна од породувањето?

Прочитајте како во статијата Породилни приказни.

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 оброци кои трудниците треба да ги консум...
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? З...
4
Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Породилното ќе трае 12 месеци!
Пратениците ја прифатија иницијативата на граѓани за промена на Законот за работни односи, според која породилното болед...
4
Анкета

.
Jana9

Dali nekoga ste imale nevozvratena ljubov?

Da (100%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!