|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

10 митови за породување со царски рез

Редакција Рингераја, 9.8.2020
Иако навистина голем број жени раѓаат со царски рез, сепак има некои митови што треба да се решат веднаш

image
/11


 

Голем број жени се породиле по царски рез, како во Србија така и низ целиот свет. Иако има голем број случаи, сепак постојат заблуди за овој начин на раѓање на дете.
1. Царскиот рез не е породување
Да се ??разјасниме веднаш, ова во никој случај не е точно. Дете се роди од вашето тело и тоа е раѓање.
Да, постои разлика помеѓу вагиналното и цезарното породување, но колку мајка се грижи за бременост, грижа за своето бебе, колку е посветена и колку го сака бебето, апсолутно е исто.
Покрај сето ова, многу жени кои раѓаат по царски рез, исто така, поминуваат низ природно раѓање, затоа што операцијата е итна интервенција заради некои проблеми.
Многу жени веќе поминале низ болни контракции и дури тогаш имале царски рез.
2. Подготовките за породување и планот на раѓање не се неопходни за царски рез
Секоја мајка заслужува најдобро можно раѓање. Дел од тоа се дефинитивно подготовките што ќе ве направат свесни и ќе ви дадат самодоверба. Подготовките ви даваат алатки да го гледате раѓањето со радост.
3. Царскиот рез не е голема работа
Само затоа што оваа операција е рутина, не значи дека не е сериозна. Прво, породувањето е секогаш голема работа. Покрај тоа, ова е операција на крајот на краиштата.
Затоа е многу важно да се грижите за себе откако ќе се породите. Закрепнувањето од царски рез обично е многу потешко отколку после вагинално, затоа мора да бидете сигурни дека сè ќе ве поддржи при закрепнувањето дома, дека ќе бидете удобни и ќе ја имате целата потребна помош и поддршка.
4. Не можете да доите по царски рез
Иако во почетокот може да биде навистина предизвик, апсолутно може да доите по царски рез. Лековите што ги примате се безбедни за мајките што дојат, а со помош на акушерка лесно ќе се прилагодите на соодветната позиција.
5. Без вагинално крварење по царски рез
Постпартална хеморагија се јавува затоа што матката се обновува од раздвојувањето на плацентата и затоа што полека се враќа во својата пренатална големина и се ослободува одредена количина на крв.
Ова се случува без оглед на начинот на испорака.
6. После едно, секоја последователна испорака мора да биде по царски рез
Кај многу жени, вагиналното породување е апсолутно можно во следната бременост. Обично зависи од причината зошто жената мораше да има царски рез. Експертите посочуваат дека дури 60-80 проценти од жените по царски рез можат да имаат вагинално раѓање.
7. Нема да имате чувство за време на царски рез
Да, нема да имате болка. Willе ви бидат дадени многу тестови за да бидете сигурни дека сте под анестезија. Меѓутоа, кога ќе се роди бебето, ќе имате притисок во стомакот, на кој лековите што сте ги земале не можат да влијаат. Многу жени се исплашат, но тоа е сосема нормално.
8. lieе легнете со денови по операцијата
Напротив. После царски рез, клучно е да се крене и да оди, со цел телото да се движи и на тој начин да се спречат компликации. Theе ви треба помош од медицински сестри на почетокот и нема да можете да трчате некое време, но движењето по секоја операција е многу важно.
9. Вие не можете да го однесете бебето со вас веднаш по раѓањето
Контактот од кожа на кожа е еден од најважните делови на родителството. Има толку многу емоционални и физички придобивки за вас и вашето бебе.
Добрата вест е дека понекогаш можете да го направите тоа. Кажете му на медицинскиот персонал дека го сакате тоа и тие ќе го дозволат, барем наскоро по будењето.
10. Не можете да имате постпартална депресија по царски рез
Иако не поминавте преку породување, истата промена во хормоните се јавува и по раѓањето на детето. Исто така, ќе мора да се навикнете на животот на мајката, да се грижите за малото живо суштество, а во исто време да се опоравите од операцијата. Затоа, бидете свесни за вашиот емотивен статус. Ако се чувствувате тажно, имате проблем да се поврзете со вашето бебе, немате енергија или се плашите да го повредите себеси или вашето бебе, веднаш побарајте помош. Ти не си сам!

Голем број жени се породиле со царски рез, како во Македонија така и низ целиот свет. Иако има голем број случаи, сепак постојат заблуди за овој начин на раѓање на дете.


1. Царскиот рез не е породување

Да се разјасниме веднаш, ова во никој случај не е точно. Дете се раѓа од вашето тело и тоа е породување. Да, постои разлика помеѓу вагиналното и породувањето со царски рез, но колку мајката се грижи во бременоста, колку се грижи за своето бебе, колку е посветена и колку го сака бебето, апсолутно е исто.
Покрај сето ова, многу жени кои раѓаат со царски рез, исто така, поминуваат низ природно раѓање, затоа што операцијата е итна интервенција заради некои проблеми. Многу жени веќе поминале низ болни контракции и дури тогаш имале царски рез.


2. Подготовките за породување и планот на раѓање не се неопходни за царски рез

Секоја мајка заслужува најдобро можно раѓање. Дел од тоа се дефинитивно подготовките што ќе ве направат свесни и ќе ви дадат самодоверба. Подготовките ви даваат алатки да го гледате раѓањето со радост.

 

3. Царскиот рез не е голема работа

Само затоа што оваа операција е рутинска, не значи дека не е сериозна. Прво, породувањето е секогаш голема работа. Покрај тоа, ова е операција на крајот на краиштата. Затоа е многу важно да се грижите за себе откако ќе се породите. Закрепнувањето од царски рез обично е многу потешко отколку после вагинално породување, затоа мора да бидете сигурни дека ќе имате помош при закрепнувањето дома, дека ќе ви бидете удобно и ќе ја имате целата потребна помош и поддршка.

 


4. Не можете да доите по царски рез

 Иако во почетокот може да биде навистина предизвик, апсолутно може да доите по царски рез. Лековите што ги примате се безбедни за мајките што дојат, а со помош на акушерка лесно ќе се прилагодите на соодветната позиција.

 

5. Нема вагинално крварење по царски рез

Постпартална хеморагија се јавува затоа што матката се обновува од раздвојувањето на плацентата и затоа што полека се враќа во својата пренатална големина и се ослободува одредена количина на крв. Ова се случува без оглед на начинот на породување.

 

6. После еден царски рез, секое следно породување мора да биде со царски рез

 Кај многу жени, вагиналното породување е апсолутно можно во следната бременост. Обично зависи од причината зошто жената мораше да има царски рез. Експертите посочуваат дека дури 60-80 проценти од жените по царски рез можат да имаат вагинално раѓање.

 

7. Нема да имате чувство за време на царски рез

Да, нема да имате болка. Ќе ви бидат направени многу тестови за да бидете сигурни дека сте под анестезија. Меѓутоа, кога ќе се роди бебето, ќе имате притисок во стомакот, на кој лековите што сте ги земале не можат да влијаат. Многу жени ќе се исплашат, но тоа е сосема нормално.

 

8. Ќе лежите со денови по операцијата


Напротив. После царски рез, клучно е да се стане и да се оди, со цел телото да се движи и на тој начин да се спречат компликации. Ќе ви треба помош од медицински сестри на почетокот и нема да можете да трчате некое време, но движењето по секоја операција е многу важно.


9. Не можете да го земете бебето со вас веднаш по раѓањето

Контактот кожа на кожа е еден од најважните делови на родителството. Има толку многу емоционални и физички придобивки за вас и вашето бебе. Добрата вест е дека понекогаш можете да го направите тоа. Кажете му на медицинскиот персонал дека го сакате тоа и тие ќе го дозволат, барем наскоро по будењето.


10. Не можете да имате постпородилна депресија по царски рез

Иако не поминавте преку породување, истата промена во хормоните се јавува и по раѓањето на детето. Исто така, ќе мора да се навикнете на животот на мајката, да се грижите за малото суштество, а во исто време да се опоравите од операцијата. Затоа, бидете свесни за вашиот емотивен статус. Ако се чувствувате тажно, имате проблем да се поврзете со вашето бебе, немате енергија или се плашите да го повредите себеси или вашето бебе, веднаш побарајте помош. Ти не си сама!

 

Следете не и на Инстаграм

 

Последен месец од бременоста: Позиции на б...
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема мн...
52
Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
10
Што се случува со бебето 24 часа пред раѓа...
Мама чувствува контракции, а како бебето се подготвува за раѓање во последните часови во матката?
10
Движењата на бебето
Првото движење на фетусот е повод за неверојатни емоции кај идната мајка. Во исто време е и повод за вознемиреност - тр...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Породилиште
Еца

Во која болница се породивте

Државна (38%)

Чаир (11%)

Ре медика (18%)

Систина (16%)

Некоја друга болница (18%)


Број на сите гласови: 101

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!