|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

Ембрио трансфер

Автор: Редакција Рингераја | 21.9.2010
image

Ембрио трансфер е процедура со која се трансферираат ембрионите во матката

Аспирација на јајце клетки

Автор: Редакција Рингераја | 21.9.2010
image

После 34-36 часа од примањето на инекцијата со hCG, се прави аспирација или вадење на јајце клетките од фоликулите.

IVF календар

Автор: Редакција Рингераја | 21.9.2010
image

Кога ќе се договорите со Вашиот лекар да правите ИВФ, ќе Ви биде дадена шема по која ќе треба да ги примате сите препарати и инекции. Овде ќе ја објасниме генералната пракса:

ISCI процедура

Автор: Youtube | 18.8.2010
image

ИКСИ – е процедура која е модификација на ин витро оплодувањето.

Кој треба да се лекува со IVF(или ISCI) и IUI?

Автор: Редакција Рингераја | 17.8.2010
image

Во нашата земја околу 15% од брачните парови се неплодни. Денес 60 - 70% од неплодните брачни парови се одлучуваат за постапката на вештачко оплодување (IVF ) и други методи за потпомогната репродукција.

Ин-витро оплодување

Автор: Youtube | 11.8.2010
image

И природата понекогаш има потреба од малку помош.

Интраутерина инсеминација

Автор: Youtube | 9.8.2010
image

Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на жената.

Азооспермија

Автор: Редакција Рингераја | 17.6.2010
image

Азооспермијата е една од најтешките облици на неплодност кај мажите. Тоа е состојба во која отсуствуваат сперматозоиди во ејакулатот.

Постапките на помогнато оплодување и секојдневниот живот

Автор: Силвиа Вуковиќ, психолог | 4.5.2010
image

Стравот дека можеби нема да има деца, на човек му го одзема верувањето за среќата, смислата на животот и сопственото постоење.

Вонтелесно оплодување (ИВФ)

Автор: Здружение Бета | 4.5.2010
image

Отако ќе се воспостави дека вонтелесното забременување е единствен начин да забремените, треба да почнете да ја планирате постапката на потпомогнато оплодување ИВФ (in vitro fertilitas).

СТРАНА 3 ОД 4


Анкета

Koe ime najmnogu vi se dopaga???
RossanaStefani (29%)

Erika (8%)

Anabela (40%)

Hana (23%)


Број на сите гласови: 121

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!