|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Кога ќе се договорите со Вашиот лекар да правите ИВФ, ќе Ви биде дадена шема по која ќе треба да ги примате сите препарати и инекции. Овде ќе ја објасниме генералната пракса:

image
/11


Овој примерок на циклусот на ин-витро оплодување го покажува распоредот на земање на различни лекарства по денови, го покажува времето за стимулација на јајниците и следење на постапката на IVF.

Распоредот прикажан овде е за жени со типичен (28 дневен) менструален циклус. Во овој пример не се користат контрацептивни средства за контрола на нејзиниот циклус.

Во циклусите на вештачко оплодување, каде што се користат контрацептивни средства, обично се даваат 12-21 апчиња, и истите се преклопуваат со Lupron последните три дена.

 

НеделаПонеделникВторникСредаЧетвртокПетокСабота

1

Start Lupron

Менструален циклус, ден  21

2

Lupron

Менструален циклус, ден 22 

3

Lupron

Менструален циклус, ден 23 

4

Lupron

Менструален циклус, ден 24 

5

Lupron

Менструален циклус, ден 25 

6

Lupron

Менструален циклус, ден 26 

7

Lupron

Менструален циклус, ден 27

8
Lupron

Менструален период - Старт

9
Lupron

Старт FSH инекции

Крв и ултразвук

10
Lupron


FSH

11
Lupron


FSH

12
Lupron


FSH

Крв и ултразвук

13
Lupron


FSH

14
Lupron


FSH

Крв и ултразвук

Ден 1 на стимулација

Ден 2 на стимулација

Ден 3 на стимулација

Ден 4 на стимулација

Ден 5 на стимулација

Ден 6 на стимулација

15

Lupron


FSH

16

Lupron


FSH


Крв и ултразвук


hCG инјекција

17

18


Аспирација на јајце клетка

19

 

 

Прогестерон

20

21


Ембрио трансфер процедура

(ден 3 трансфер)

Ден 7 на стимулација

Ден 8 на стимулација

22

23

Ембрио трансфер процедура


(ден 5 трансфер)

Бластоциста

24

25

26

27

28

29

30

31

1

Тест за бременост

2Клуч за табелата


Крв и ултразвук –
тест на крвта за испитување на вредностите на хормоните (нивото на естроген е многу важно во постапката на IVF) и трансвагинално ехо со кое се мери големината на фоликулите во јајниците. Овие посети обично траат околу 20-30 минути.

Lupron – поткожно инјектирање на лек наречен Lupron(GnRH агонист). Овој лек се зема еднаш дневно.

FSH – Поткожно вбризгување на лекови кои содржат фоликул стимулирачки хормон (FSH), што ги поттикнуваат фоликулите да се развијат во јајце-клетки, во јајниците.

hCG инјекција – поткожна или интрамускулна инјекција на лек наречен hCG, кој помага во созревањето на јајце клетките. Овој лек се зема само еднаш во текот на циклусот.

Progesterone – вагинален крем, вагинални таблети или интрамускулно вбризгување на лекот (женски хормон) наречен прогестерон. Овој лек помага да се подготви матката за имплантација на ембрионот/ите.

Аспирација на јајце клетки - Процедура на вадење на јајце клетки од јајниците

Ембрио трансфер - Процедура со која се трансферираат ембрионите во матката

Примерот даден погоре е за типичен циклус на IVF. На повеќето пациентки ќе им требаат повеќе од три посети за следење на стимулација (прикажани како крв и ултразвук во табелата) пред да примат hCG инекција. На некои им требаат само 3, додека на некои им требаат 5-6 посети. Тоа зависи од реакцијата на пациентката на лековите.

Времетраењето на процесот на стимулација на јајниците може да биде пократок или подолг од приказот. Примерот покажува 8 дена на стимулација (FSH инекции), но може да се прима и 9-10 дена, а да се движи од 7-14 дена.

Пресметување на терминот за породување

При вештачко оплодување терминот за породување се пресметува на тој начин што се додаваат 266 дена (или 38 недели) на денот кога се аспирирани јајце клетките од јајниците. Јајце клетките се оплодуваат истиот ден кога ќе се аспирираат што е еднакво на  14-от ден од циклусот (денот на овулација) во нормален, 28 дневен циклус. Ако на 266-те дена се додадат и 14-те дена се добиваат 280 дена, или 40 недели. Терминот за породување при спонтано оплодување е поставен на 40 недели од првиот ден на последната менструација.

За сами да го пресметате Вашиот термин на породување, додадете 38 недели на денот на аспирација на јајце клетката.

 

Рингераја Ви посакува лесна бременост !

 

Поединечни податоци се преземени од Advanced Fertility Center of Chicago 

 

Забелешка:

Сите материјали, публикации, коментари, теми и категории, како и целата содржина на Рингераја.мк, се од информативен карактер и истите НЕ можат да заменат консултација со лекар за дијагностика и лечење. За се што е поврзано со Вашето здравје, консултирајте се со својот матичен лекар.

7 знаци дека имате циста на јајникот
Повеќето цисти на јајникот се бенигни, фоликуларни цисти кои се појавуваат и исчезнуваат со менструалниот циклус и не е ...
4
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2
Македонска мобилна апликација-Caffetin Men...
Ви ја претставуваме македонската мобилна апликација за следење на месечен циклус – Caffetin Menstrual
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali bi go pustile vaset_o polnoletno dete da raboti vo stranstvo?

Da (40%)

Ne (60%)

Mozebi (0%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!