|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто се вика на жените во породилната сала?

Редакција Рингераја, 31.10.2022
Добив контракции, започна најсреќниот ден во мојот живот, но не беше. Тој ден го добив најубавото богатство, но во исто време и понижување. Зошто викате на родилките? Зошто основните работи не можат да се објаснат со нормален тон во породилиштето?

image
/11


 

Го сакав ова бебе, уживав во бременоста колку што можев. И тогаш дојде раѓањето. Породилно полно со трудници подготвени да донесат чудо на светот. Но, покрај среќата, секој чувствува страв, најчесто и страв и срам. Да, срамота!
 
Породувањето почнува, јас сум првенец: туркам, немам каде да одам.
"Грешно притискаш! Не правиш како што треба! Слушај ме, престани да притискаш", ми вика бабата. Грубо ми го штипнува носот и ми ја врти главата кон неа за да ја погледнам во очи. Омразата брзо се развива.
 
Болката е незамислива, коските ми се кршат, врескам.
"Престани да врескаш! Престани да врескаш!" вика, а потоа се врти кон медицинскиот персонал и налутено вели: „Воопшто не соработува!“
 
Поминува една постара жена, медицинска работничка и преплашено ме гледа: „Цццццц!“ Можам да ја слушнам како шушка.
 
Чувствувам, чувствувам, чувствувам... Немам зборови за ова чувство бидејќи солзите продолжуваат да течат...
Како може еден од најдобрите денови во мојот живот да се претвори во еден од најлошите…
Несоодветен однос кон жената за време на породувањето
Речиси секоја друга жена што се пораѓа во Србија доживува ваква или слична ситуација. И родилките во Хрватска се осмелија да зборуваат за слични настани, а многу слични искуства и приказни можеме да слушнеме и прочитаме од Словенки кои се пораѓаат во нашите породилишта.
Во 2018 година за ова беше спроведена студија, подготвена од Др. Залка Дрглин и Ирена Шимновец и се базира на повеќе од двесте сведоштва на жени од цела Словенија. Врз основа на овие искуства, авторите подготвија прелиминарна студија во 2018 година со наслов За сочувствителна и стручно заснована постпартална нега која е пријателска за мајката и детето (ТУКА >>), во која ја идентификуваат несоодветната грижа, вклучително и насилството, што некои жени во Словенечко искуство во постпартална здравствена заштита, т.е. за време на бременоста и по раѓањето на детето, но особено за време на породувањето.
 
Зошто викаш на родилка? Зошто некои основни работи не можат премногу често да се објаснуваат со нормален тон во породилиштето?
Не зборуваме често за тоа. Ние жените сме тивки. Велиме дека сме среќни затоа што сме живи и здрави. Но, во светот ова однесување се нарекува: злоупотреба и тортура при породување!
Истражување спроведено во САД вели дека 17% од жените доживеале некаков облик на насилство во породилното одделение. Беа викани, понижувани, запоставени...
 
Лошото искуство при првото раѓање понекогаш ги одвраќа жените од желбата да имаат второ или трето дете. Повеќето родилки кои раѓаат дете по втор пат чувствуваат парализирачки страв, бидејќи знаат „што ги чека“.

Го сакав ова бебе, уживав во бременоста колку што можев. И тогаш дојде раѓањето. Породилна сала полна со трудници подготвени да донесат чудо на светот. Но, покрај среќата, секој чувствува страв, најчесто и страв и срам. Да, срам!
 
Породувањето почнува, јас сум прва: туркам, немам каде да одам.


"Грешно притискаш! Не правиш како што треба! Слушај ме, престани да притискаш", ми вика бабицата. Грубо ми го штипнува носот и ми ја врти главата кон неа за да ја погледнам во очи. Омразата брзо се развива.
 
Болката е незамислива, коските ми се кршат, врескам.


"Престани да врескаш! Престани да врескаш!" вика, а потоа се врти кон медицинскиот персонал и налутено вели: „Воопшто не соработува!“
 
Поминува една постара жена, медицинска работничка и преплашено ме гледа: „Цццццц!“ Можам да ја слушнам како шушка.
 
Молчам, молчам, молчам... Немам зборови за ова чувство бидејќи солзите продолжуваат да течат...
Како може еден од најдобрите денови во мојот живот да се претвори во еден од најлошите…

Несоодветен однос кон жената за време на породувањето

Речиси секоја втора жена што се породува доживува ваква или слична ситуација. И родилките во околните земји се осмелија да зборуваат за слични настани, а многу слични искуства и приказни можеме да слушнеме и прочитаме од македонки кои се пораѓаат во нашите породилишта.
 
Зошто им викате на родилките? Зошто некои основни работи не можат да се објаснуваат со нормален тон во породилиштето?
Не зборуваме често за тоа. Ние жените сме тивки. Велиме дека сме среќни затоа што сме живи и здрави. Но, во светот ова однесување се нарекува: злоупотреба и тортура при породување!
Истражување спроведено во САД вели дека 17% од жените доживеале некаков облик на насилство во породилното одделение. Беа викани, понижувани, запоставени...
 
Лошото искуство при првото раѓање понекогаш ги одвраќа жените од желбата да имаат второ или трето дете. Повеќето родилки кои раѓаат дете по втор пат чувствуваат парализирачки страв, бидејќи знаат „што ги чека“.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кога се прави итен царски рез?
Во некои ситуации, лекарите мора да ве одведат на итен царски рез. Погледнете кога ќе се случи тоа, но и какви се разлик...
34
Видео: Како изгледа "шиење" по епи...
30 милиони прегледи: Акушерка покажа како изгледа шиењето по епизиотомија
33
Мамичке, биди горда што се породи со царск...
Но, што ако не постоеше стигмата кон царскиот рез? Што ќе беше ако не чувствувавме жалење за нечија приказна за раѓање с...
18
Вирално видео: Како всушност изгледа пород...
Неверојатен е моментот на создавање на нов живот, а доаѓањето на бебето во свет е уште почудесно
13
Анкета

Големината на градите по доењето.
пеперутка16

Дали вашите гради останале исти по доењето или се помали/поголеми од пред бременоста и доењето?