|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Вашата домашна аптека секогаш нека патува со Вас!

www.zazdravje.com.mk, 10.3.2012
Што не смеете да заборавите пред да појдете на патување?

image
/11


 

 

Без разлика дали патувате на летен одмор, зимување, службен пат или на било какво патување кое што ќе потроши неколку дена од вашето време, секогаш вашата мобилна аптека нека ги содржи компонентите кои што ќе ги напомнеме подолу. Особено бидете внимателни доколку со вас на пат доаѓа и мало дете или постаро лице.

- Како прво и основно, во вашата торба ставете некој анелгетик и антипиретик како што се paracetamol, ibuprofen, andol, analgin и сл. Анелгетиците и антипиретиците се таблети кои најмногу затребуваат кога сте на пат.

- Во вашата мобилна аптека секогаш нека има фластер, ханзапласт, завој и неколку стерилни гази. Ова задолжително имајте го секогаш со вас, бидејќи никогаш не се знае кога и зошто може да ви притреба по пат или за време на престојот, а нема да можете веднаш да го купите. Доколку со вас патуваат и деца, кон овој прибор задолжително додајте и спреј или маст за дезинфекција и за затворање на рани.

- Доколку имате терапија која морате да ја пиете редовно, земете си поголема количина, бидејќи вашето патување може и да се одложи. Особено треба да внимавате доколку ја поминувате границата, таблетите да ги носите во нивните оригинални пакувања, заедно со упатството за употреба, во спротивно можете да имате проблеми на царина.

- Информирајте се за интернационалните имиња на таблетите во странство, ова лесно можете да го направите на интернет, бидејќи имињата на таблетите под кои се познати кај нас, немора да значи дека истите ќе ги најдете и во државата каде патувате. Затоа, доколку одите на временски подолго патување или ако користите постојано некоја терапија, информирајте се за нивното интернационално име за да немате проблеми да ги пронајдете во тамошните аптеки.

- Со вас покрај таблетите секогаш понесете топломер за мерење на телесната темперетура, а доколку имате проблеми со притисокот, особено ако со вас патува постаро лице, секогаш со вас понесете и апарат за мерење на притисок.

- Задолжително земете со вас про-биотска таблета. Овие таблети содржат материи за регулација на цревната флора, а долгите и подалечни патувања многу често се причина за дигестивни пореметувања кои можат да ви представуваат навистина голем проблем.

Советите кои ви ги дадовме можеби некому ќе му звучат претерано, но ако подобро размислите и самите ќе заклучите дека се ова можете да го соберете во едно кутивче кое нема да ви одземе многу место во вашата патничка торба, а може да ви биде многу попотребно од 5-те пара на штикли за кои сметате дека се неопходен дел од вашата гардероба.

 

 

zazdravje

Редослед на никнување на запчињата
Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат н...
6
Предлог за здрав појадок: Овесна каша
Овесната каша се подготвува многу брзо и едноставно.Одзема само 5-10 минути од времето
5
Пертусис
Пертусис (или голема, магарешка кашлица) е болест која се јавува какорезултат на инфекција на грлото со бактеријата Bord...
4
Кувар за бебе: Кашичка од цвекло и јаболко
Здрава и вкусна кашичка, одлична за бебиња постари од осум месеци
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Никола
Victorya

Дали Ви се допаѓа името Никола?

Да, многу. (40%)

Да. (33%)

Не е нешто посебно. (14%)

Не ми се допаѓа. (8%)

Многу грдо име е. (4%)


Број на сите гласови: 126

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!