|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пет заблуди за ултразвучниот преглед

Редакција Рингераја, 19.5.2014
Иако за идните родители ултразвучниот преглед е е силна емотивна средба со нероденото бебе , многу од нив се загрижени дали ултразвукот ќе нанесе некакви штети врз фетусот

image
/11


 

Ултразвукот е бучен како авион?

Распространето е мислењето дека ултрасонографскиот  преглед е премногу бучен  за бебето. За време на преглед со ултразвук внатре во стомакот при нормални услови владее апсолутна тишина. Фреквенцијата на звучните бранови е меѓу пет и десет мегахерци , што значи пет до десет милиони осцилации во секунда. Луѓето чувствуваат звуци едвај до 20 000 осцилации во секунда.


Откако се прават прегледи со ултразвук , се раѓаат повеќе левораки  бебиња?

Обвинувањата за голем број заболувања и нарушувања кај бебињата паѓаат првенствено на прегледите со ултразвук. Едно од најпознатите најчудните тргнува од едно шведско истражување , според кое зголемениот број на левораки деца има врска со честите ултразвучни прегледи во бременоста. Се претпоставува дека ултразвукот влијае на одредени мозочни клетки и на тој начин помага во зголемувањето на левораките деца. Истовремено во истражувањето не се споменува дека денес не се прават напори да се " превоспитаат " левораките и тоа , природно , создава илузија дека нивниот број е зголемен ...


Бебињата бегаат од ултразвук?

Многу идни мајки изјавиле дека за време на прегледот со ултрасонографија бебето им станува особено немирно. Но експертите не веруваат на овие тврдења . Некои од лекарите дури сметаат дека бебињата спијат за време на преглед со видозон , а тие би сакале да ги предизвикаат кон повеќе активност . Според експертите моторниот однесување на неродените се влијае многу слабо од надворешни фактори. Многу повеќе би се зајакне раздвижување на бебето во утробата , ако на пример идната мајка искачува пеш скали .


Ултразвукот ја загрева амнионската течност?

За да се добие загревање , треба да се присутни неколку негативни фактори: високоенергетски звучни бранови, на пример користени при т.н. Доплер ултразвук ( метод за испитување на протокот на крв во телото на нероденото) , зголемена телесна температура на идната мајка и неискусен лекар кој при прегледот се  задржува подолго време на истото место. Дури и во такви случаи опасностите за бебето може лесно да се контролираат.


 

Набљудувањето на бебето на екранот е целосно безбедно?

Ова тврдење , иако може да предизвика паника, не е вистинито. Од ултразвучниот апарат може да се зрачи огромна енергија што не е безбедно. Ултразвучни бранови може да ги осиромашуваат клетките, на пример да ги демолираат камења во бубрезите. Затоа е потребно посебно внимание при користењето на овој метод. Но енергијата што се ослободува при ултразвучните прегледи, е многу помала и само теоретски може да се смета дека таа е во состојба да му наштети на бебето.
Сепак експертите предупредуваат дека ултразвучните прегледи треба да се прават само при реална потреба и да не се претерува со нив - првенствено за емоционални средби на мама и тато со бебето преку екранот.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бременоста и вирусот H1N1
Вирусот H1N1 или свински грип е опасен за трудниците, бидејќи кај оваа група постои поголем ризик од компликации.
11
Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
6
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
5
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
4
Анкета

koja literatura ja koristis
danielroman (89%)

poezija (4%)

drama (7%)


Број на сите гласови: 28

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!