|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Оваа храна ги убива вирусите!

Редакција Рингераја, 21.10.2017
Истражувањата покажуваат дека одреден вид на храна има многу поголема корист за човековиот организам од останатите намирници

image
/11Еве кои намирници ќе ви помогнат да го зајакнете организмот и да го заштитите вашето тело од бројни воспаленија и инфекции. 

Јогурт

Редовниот внес на добрите бактерии кои се наоѓаат во јогуртот делуваат благотворно врз здравјето на цревата и општо целиот имунитет. Една студија на универзитетот во Виена покажала дека 200 милилитри јогурт дневно ги зголемува резервите на витаминот Д, што исто така го намалува ризикот од разни воспаленија.

Супа од кокошка

Таа не го лечи само воспаленото грло, туку обезбедува и доволна хидратација на телото и изобилува со нутриенти кои го активираат имунитетот. Супата од кокошка е исто така одлична за исфрлање на секретот од белите дробови.

Печурки

Печурките се богати со селен, витамин Б и антиоксиданси, а студиите покажуваат дека тие го поттикнуваат создавањето на белите крвни зрнца, кои се задолжени за борба со бактериите и вирусите. Можете да ги консумирате како дел од салати, со тестенини, јајца или со месо – важно е само да ги консумирате.

Чај

Најдобро е да консумирате зелен или црн чај, кои изобилуваат со полифеноли и флавоноиди и ги уништуваат слободните радикали. Катехините од чајот докажано ги убиваат вирусите и делуваат како интерферони. Во сезоната на грип, консумирајте по две шолји чај дневно. 

1

Брокули

Овој суперзеленчук изобилува со витамините А и Ц, како и бројни антиоксиданси. Најдобро е да ги консумирате зготвени на пареа, а можат да се јадат и во сирова форма, како додаток во салати.

Сардини

Сардините се богати со омега-3 масни киселини кои докажано го намалуваат ризикот од разни воспаленија, зајакнувајќи го имунитетот. Освен сардините, одличен избор е и туната и лососот, а во сезоната на грип треба да го зголемите внесот на риба во вашата исхрана.

2

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
6
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Како полесно да ја поднесете поларната зима?
Деновиве сме сведоци на темперaтури кои се спуштаат и 20 степени под нулата. Метереолозите предупредуваат дека ваквото в...
4
Бебиња на познатите во 2012 година
Многу познати личности можат да се пофалат со најубавите подароци кои ги добиле во годината која е зад нас – слатки, пре...
4
Анкета

Kolku?
Jana9

Kolku pati vo tekot na denot trebaat decata da gi cetkaat svoite zapcinja?

1 vo denot (20%)

2 vo denot (40%)

3 vo denot (20%)

Po sekoj obrok (20%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!