|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да се вратите во форма брзо по царскиот рез?

Редакција Рингераја, 28.8.2020
Не само што мускулите и лигаментите ќе страдаат за време на бременоста, но царскиот рез, исто така, ќе доведе до дополнителни промени во нив. Затоа, по оваа операција, треба да бидете внимателни и да изведувате само лесни вежби

image
/11


 

Навистина е тешко да се стане мајка, но може да биде уште потешко да се вратиме во форма. Важно е да разберете низ што поминало вашето тело со цел подобро да го разберете соодветниот начин на вежбање. Царскиот рез подразбира задолжително закрепнување во наредниот период, така што мора да ги знаете вашите ограничувања.
Што се случува со стомачните мускули за време на бременоста?
За време на бременоста, мускулите минуваат низ драматични промени. Тие се водат затоа што бебето постојано расте, исто така. Тие можат да се протегаат дури 50 см, според Кенди Бакс, личен тренер и мајка. Таа истакнува дека се потребни околу осум недели за тие мускули да се опорават и до тоа време треба да го зајакнат и да го вратат тонот.
Што е со другите мускули и лигаменти?
Стомакот не е единствениот што се менува. Често може да се појави болка во областа на колковите и карлицата. Ова се должи на ослободување на хормони кои стимулираат релаксација на лигаментите со цел да се подготват за породување. Промената во држењето на телото придонесува за болка во мускулите и лигаментите, што се јавува како резултат на промена во центарот на гравитација - ова често резултира во напнатост во грбот, колената и зглобовите. Важно е да се направи обука за отпорност на светлина за првите неколку месеци по раѓањето.
Што се случува со стомачните мускули за време на царски рез?
Во оваа постапка се прават неколку засеци.Во текот на самиот процес, нема засек на самите мускули, но се сече фасцијата што ги сече заедно, што му овозможува на лекарот да ги оддели мускулите за да го пресече следниот слој на фасција. Со сите овие намалувања, се кршат многу нерви. Поделбата на мускулите им штети на нервите, снабдувањето со крв е изгубено, а самите мускули се оштетени. Затоа, дајте му на вашето тело време да се опорави.
Што е абдоминална поделба?
Дијастазата е термин што се користи за разделување од околу 2,7 см и повеќе помеѓу двете страни на стомачните мускули. Поради притисокот врз абдоминалните мускули како резултат на бебето кое постојано расте, понекогаш тие можат да се одделат. Ако имате дијастаза, не се препорачува да правите седишта, штици, па дури и јога позиција на кучето со главата надолу. Најдобро би било да не правите ништо на вашите раце или колена.
Вежба по царски рез
Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред какви било вежби за да обезбедите правилно закрепнување на телото. После царски рез, вежбите треба да бидат полесни и понежни. Дури и ако кревањето тегови или трчањето маратони беше рутина за вас пред бременоста, сега не е време да го продолжите тоа.
Одмор и рехабилитација се неопходни по операцијата. Иако се третира како полесна постапка, тоа е всушност голема операција. Избегнувајте какви било вежби за стомак кои ги присилуваат мускулите на долниот дел на стомакот. Исто така, не треба да правите свиткување на 'рбетот или обука како што е скокање, што бара експлозивни движења.
За да се вратите во форма лесно и постепено, следете ја програмата на неколку вежби издвоени од Кенди Бакс.
1. Придвижувани напори
1. Може да го направите ова потпирајќи се на aид, потпирач за грб, стол, скала, сето тоа во зависност од тоа како се чувствувате. Поставете три чекори подалеку од поддршката, поврзете ги нозете и потпирајте ги рацете на потпирачот.
2. Спуштете се со свиткување на рацете на лактите. Држете неколку секунди, а потоа вратете се. Sp рбетот не треба да боли, треба да ги затегнете стомачните мускули.
2. Свиткување во лет
1. Застанете со нозете на ниво со колковите и нежно спуштете го долниот дел од телото напред. Исправете ги рацете што се спуштени надолу по телото. За да ги зајакнете рацете, можете да држите тегови во нив.
2. Раширете ги рацете на страните за да изгледа како да летате. Бидете сигурни дека лактите се малку свиткани за да избегнете притисок врз нив. Не ги кревајте рацете над висината на рамото. Направете три комплети вежби од 15 повторувања.
3. Притисок на рамото
1. Застанете со нозете на ниво со колковите. Држете полесни тежини, како што се шишиња со вода, и кренете ги рацете така што лактите се во согласност со рамената, а подлактиците и подлактиците се под агол од 90 степени.
2. Подигнете ги рацете малку погоре, и не ја свивајте 'рбетот кога се враќате на почетната позиција. Направете три сета од по 15 повторувања.
4. Продолжување на трицепс
1. Држете ги нозете на ниво со колковите, а горниот дел од телото малку свиткан напред. Свиткајте ги лактите наназад, така што да бидат рамни со рамената. Користете полесни тежини или шишиња вода за малку посилен отпор.
2. Исправете ги лактите и држете ги рамената фиксирани како што беа. Направете три сета од по 15 повторувања.
5. Лифт на карлицата
1. Легнете на грб. спуштете ги рацете така што дланките се свртени надолу. Држете ги рацете под агол од 45 степени до вашето тело. Свиткајте ги нозете на колената.
2. Користејќи ја јачината на колковите, задникот и рацете, подигнете ја карлицата за да го поправите телото. Држете 30 секунди и потоа вратете се малку на почетната позиција. Дали три повторувања.
6. Врвна жена
1. Легнете на стомакот. Исправете ги рацете над вашето тело. Подигнете ја левата рака и десната нога и држете 20 секунди. Потоа направете ја истата вежба со спротивната рака и нога. Кога ќе станете малку посилни, ќе можете да ги кренете двете раце и двете нозе. Направете три повторувања за секоја страна.

Навистина е тешко да се стане мајка, но може да биде уште потешко да се вратите во форма. Важно е да разберете низ што поминало вашето тело со цел подобро да го разберете соодветниот начин на вежбање. Царскиот рез подразбира задолжително закрепнување во наредниот период, така што мора да ги знаете вашите ограничувања.


Што се случува со стомачните мускули за време на бременоста?

За време на бременоста, мускулите минуваат низ драматични промени. Тие се истегнуваат затоа што бебето постојано расте. Тие можат да се протегаат дури 50 см, според Кенди Бакс, личен тренер и мајка. Таа истакнува дека се потребни околу осум недели за тие мускули да се опорават и до тоа време треба да зајакнат и да го вратат тонусот.

 

Што е со другите мускули и лигаменти?

Стомакот не е единствениот што се менува. Често може да се појави болка во областа на колковите и карлицата. Ова се должи на ослободување на хормони кои стимулираат релаксација на лигаментите со цел да се подготват за породување. Промената во држењето на телото придонесува за болка во мускулите и лигаментите, што се јавува како резултат на промена во центарот на гравитација - ова често резултира во напнатост во грбот, колената и зглобовите. Важно е да се  прават вежби со отпор во првите неколку месеци по раѓањето.


Што се случува со стомачните мускули за време на царски рез?

Во оваа постапка се прават неколку засеци. Во текот на самиот процес, нема засек на самите мускули, но се сече фасцијата што ги држи заедно, што му овозможува на лекарот да ги оддели мускулите за да го пресече следниот слој на фасција. Со сите овие резови, се уништуваат многу нерви. Поделбата на мускулите им штети на нервите, снабдувањето со крв е изгубено, а самите мускули се оштетени. Затоа, дајте му на вашето тело време да се опорави.


Што е абдоминална поделба?

Дијастазата е термин што се користи за разделување од околу 2,7 см и повеќе помеѓу двете страни на стомачните мускули. Поради притисокот врз абдоминалните мускули како резултат на бебето кое постојано расте, понекогаш тие можат да се одделат. Ако имате дијастаза, не се препорачува да правите стомачни, планк, па дури и јога положба куче со наведната глава надолу. Најдобро би било да не правите ништо на вашите раце или колена.


Вежби по царски рез

Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред какви било вежби за да обезбедите правилно закрепнување на телото. После царски рез, вежбите треба да бидат полесни и понежни. Дури и ако кревањето тегови или трчањето маратони беше рутина за вас пред бременоста, сега не е време да го продолжите тоа.
Одмор и рехабилитација се неопходни по операцијата. Иако се третира како полесна постапка, тоа е всушност голема операција. Избегнувајте какви било вежби за стомак кои ги присилуваат мускулите на долниот дел на стомакот. Исто така, не треба да правите свиткување на 'рбетот или обука како што е скокање, што бара експлозивни движења.

 

За да се вратите во форма лесно и постепено, следете ја програмата на неколку вежби издвоени од Кенди Бакс.

 

vezbi

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спиење и одмор на новопечената мајка
Без разлика на фактот дека раѓањето на детето е повеќе од посебно доживување, тоа е сепак напорен период, посебно за мла...
14
Мајки откриваат што ги изненадило по пород...
Мајчинството е едно од најубавите животни искуства. Колку и да читате и да слушате туѓи искуства, има работи што ве изне...
7
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
6
Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
6
Анкета

Ема
ema 3

Кое машко име според вас е најубаво?

Даријан (31%)

Доротеј (1%)

Марин (10%)

Константин (18%)

Матеј (33%)

Нино (6%)


Број на сите гласови: 263

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!