|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Болки по породувањето - Што треба да знаете

Редакција Рингераја, 30.12.2020
Повеќето бремени жени очекуваат да се чувствуваат малку болно и непријатно по породувањето

image
/11


На крајот на краиштата, бременоста и раѓањето може да бидат меѓу најневеројатните работи што некогаш ќе ги направите, но тие дефинитивно вклучуваат врвни физички перформанси.

 

Идните мајки се предупредуваат да очекуваат прилично интензивна непријатност во првите денови по раѓањето, бидејќи нивните тела ќе се вратат во нормална состојба.

Она што многу жени не го сфаќаат е дека непријатноста може да има позитивна цел.

 

Болки по породувањето - Што треба да знаете

Во првите неколку дена по раѓањето на вашето бебе, може да почувствувате болки, познати како болки после породувањето. Ова може да ве изненади ако очекувате да исчезнат сите болки по раѓањето.

 

Кои се болките после породувањето?

Пред да забремените, вашата матка е колку големи круша.

 

За време на бременоста, се протега за да го прими вашето растечко бебе, а пред породување, вашата матка е колку лубеница.

По раѓањето на вашето бебе, треба да се врати во нејзината големина од пред бременоста.

 

Ова намалување, процес наречен инволуција, трае околу шест недели, иако повеќето од нив се случуваат во првите неколку дена по раѓањето.

 

Во моментот на раѓање, вашето тело произведува високо ниво на окситоцин, хормон одговорен за контракции на матката.

 

Овој врв на окситоцин испраќа сигнали до матката, предизвикувајќи нејзино намалување и контракција, и ја охрабрува плацентата да се оддалечи од ѕидот на матката. Исто така, ги држи  крвните садови "стегнати" за да се спречи прекумерно крварење по раѓањето.

Болки по породувањето може да се појават без оглед на тоа како го имате вашето бебе - без разлика дали преку нормално вагинално раѓање или преку царски рез.

 

Како се чувствуваат болките после породувањето?

Кога вашата матка се собира, чувството може да биде слично на грчевите што ги чувствувате за време на менструацијата.

Мајките кои родиле за прв пат, обично откриваат дека болките по породувањето се прилично благи или воопшто не ги забележуваат. Со секое следно раѓање, тие можат да станат понепријатни.

 

Ова е затоа што мајките првпат обично имаат подобар тонус на мускулите на матката, што овозможува матката да се контрахира. По секое бебе, матката има помалку мускулен тонус и повеќе личи на опуштање и контракција наизменично, правејќи го процесот поболен.

 

Мајките породени со царски рез може да доживеат чувство на влечење придружено со грчевите по породувањето. Ова е нормално, но ако имате било каква загриженост, разговарајте за нив со давателот на нега.

 

Колку долго ќе чувствувам болки после породувањето?

Грчевите по породувањето се најинтензивни во првите неколку дена по породувањето. Обично околу третиот ден ќе забележите дека болките се намалени во интензитет. Потребни се околу шест недели за вашата матка да се врати во својата нормална големина.

 

Доењето може да предизвика грчеви после породувањето или да ги чувствувате истите поинтензивно. Ова е затоа што цицањето на вашето бебе предизвикува ослободување на окситоцин, што исто така ја прави вашата матка да се собира.

Иако болките после породувањето се непријатни, доењето по раѓањето е еден од природните начини да се осигурате дека вашата матка се намалува и го намалува ризикот од крварење после породувањето.

 

Ако сè уште имате многу силни грчеви после породувањето 4-6 недели по раѓањето, известете го вашиот лекар за да може да бидете проверени за какви било компликации.

 

Како да ги ублажам болките после породувањето?

Можеби немате грчеви по раѓањето, но помага ако сте подготвени за нив. Повеќето лекари препорачуваат мајките да имаат ибупрофен при рака, во случај на сериозни грчеви по раѓањето.

 

Ако претпочитате да избегнувате земање лекови, можете да пробате некои од следниве лекови:

 

Обидете се често да го празните мочниот меур. Полниот мочен меур притиска на матката

Ставете топли облоги врз стомакот

Нежно масирајте го долниот стомак

Легнете со лицето надолу, или со перница или ставете топла облога под стомакот.

Движете се за време на грчевите

Дишете полека и длабоко за време на грчевите

Постојат неколку билки кои традиционално се користат за олеснување на грчевите и болките по породувањето - како што се ајдучка трева и валеријана. Кога земате билки, проверете со вашиот лекар во врска со безбедноста и дозирањето - особено ако доите.

Одморете се и опоравете се

Болките по породувањето обично се најинтензивни во првите три дена, што значи дека можете целосно да ја искористите можноста за одмор.

Создадете гнездо за себе и за вашето бебе и чувајте ги своите лекови за справување со грчевите по породувањето блиску до рака.

Три дена се совршено време за да се опоравите од породувањето и да го поминете времето со вашето бебе.

10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
276
Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
12
Препораки за исхрана на детето до 1 година
Ексклузивно доење се препорачува во првите шест месеци, но најновата препорака на СЗО е да се започне со воведување на д...
5
Каков треба да биде првиот разговор со пед...
Тргнувајќи уште за првиот прием кај педијатар, секоја мајка би сакала да знае каков лекар ќе има нејзиното дете
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali bi go krstile svoeto dete Tatjana?
majka 79(30%)

(70%)


Број на сите гласови: 86

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!