|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Oткријте што сака да ви каже вашето бебе

MarketKonekt, 10.12.2015
Бебето со плачењето сака да ви каже нешто – тоа е единствениот начин на кој може да комуницира со вас. Можеби е зачудувачки, но навистина постојат 5 звуци кај бебињата со кои тие комуницираат со вас
Клучни зборови:

/11


 

Треба само да научите да ги препознавате и вашиот живот ќе биде многу полесен. Во видеото подоле, погледнете ја Прсила Данстан во шоуто на Опра Винфри и не се грижете, за кратко време и вие ќе ги научите знаците на вашето бебе.

 

1. ‘Нееех Нееех Нееех’ – Сакам да јадам

Звукот се произведува кога рефлексот за цицање се активира и јазикот се турка на покривот на устата. Веднаш дајте му да цица.

За уште повеќе да си олесните, набавете си пумпа за измолзување, тампони за гради, вештачки брадавици, влошки за смирување на болка меѓу доења, шишенца, цуцли, млечна формула и слично.

 

2. ‘Ех Ех Ех’ – Сакам да ждригнам

Бебето го користи звучниот рефлекс ‘Е’.

Подигнете го и тапкајте го по грбчето.

Внимавајте да не поврати дел од храната

и да ве извалка. Секогаш имајте при рака лигавче и влажни марамици.

 

3. ‘Хххех Хххех Хххех’ – Не ми е удобно

Слушнете го долгото ‘Х’ и проверете ја пелената. Можеби пак е некоја нелагодна облека или појас од релаксатор или седиште кој многу го затега.

На вашето бебе му е потребна промена на пелените од 10 до 12 пати во текот на денот, што значи дека ќе ви биде потребна голема количина на пелени, особено во првите месеци, како и влажни марамици кои ќе ви се најдат во секој момент. 

 

4. ‘Аааах Аааах Аааах’ – Ми се спие

Најчесто овој звук го прави со отворена уста како да се прозева. Ова е најлесно препознатлив звук, кој сигурно веќе и го препознавате.

Ммм најслатки се кога спијат, нели? Направете им го местото за спиење што поудобно, набавете квалитетен антиалергенски душек, бејби мемори перица или комплет перничка и јорганче. За дневните дремки подгответе им го нивното креветче за спиење и игра.

 

5. ‘Еаррр’ - Имам грчеви

Овој звук го прави кога има грчеви, подуеност или проблеми со стомачето. Звукот се произведува од заробениот воздух кој не е во состојба да се ослободи. Веднаш измасирајте му го стомачето и свиткајте му ги ноџињата како да вози велосипед. Ако ова не помага, обидете се со капки против грчеви.

Откако 3 до 5 пати ќе ги препознаете овие звуци, тоа ќе ви стане навика и вие и вашето бебе ќе бидете многу поблиски и посреќни. Вашето бебе комуницира со вас, само треба да ги препознаете вистинските звуци.

 

За да поминете што повеќе квалитетено време со вашето семејство, сe што ви е потребно за вашето бебе можете да купувате преку интернет, со бесплатна достава до вашиот дом, промотивно во тек на месец Декември на MarketKonekt.com. Погледнете ја целата понуда тука.

 
Интервју со Нора Шаќири Марковиќ
Нора Шаќири и Марко Марковиќ на 6 април станаа родители на нивното прво дете Ијан. За тоа како течеше породувањето, со к...
65
Видео: Како изгледа мајчиното млеко под ми...
Фасцинантно видео на една капка мајчино млеко под микроскоп го воодушеви светот
15
Чудни детски навики, кои се сосема нормални
Енергично тресење на главата, соблекување во јавност и лажно кашлање? Дали тоа е нормално?!
6
Дружење на 12-те ѕвезди на бебе календар 2020
Дружбата ќе се одржи утре (сабота 21.12.2019 година) во игротека Habyland со адреса Спортски центар "Борис Трајковски"...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zaednica
mamiko

Dali e podobro da se zivee vo zaednica ili sam.

vo zaednica (20%)

sami(so deca, se razbira) (80%)


Број на сите гласови: 189

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!