|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мажите се запоставени по породувањето на жената?!

Редакција Рингераја, 31.1.2021
Со доаѓањето на бебето, целиот свет на една жена се менува целосно, што понекогаш може да влијае на односот со партнерот. Ние потенцираме какви промени се случуваат помеѓу партнерите по породувањето, но исто така и совети како да се решат проблемите

image
/11


Многу родители ја опишуваат првата средба со дететo како љубов на прв поглед, но дури и експертите истакнуваат дека промената во мозокот кога имаме дете е слична на емоциите кога ќе се заљубиме. 

Самото тоа го подразбира начинот на кој мајката гледа на своето бебе и емоциите што ги чувствува. Сепак, понекогаш љубовта, грижата и придружните обврски околу бебето може да доведат до помала посветеност кон партнерот.

 

1. Занемарување на сопругот 

 

Во таа емотивна екстаза и обрнувајќи внимание исклучиво на бебето, се случува да го занемарите партнерот. Работите што ги правите и времето поминато со него повеќе не се исти. Мажите често се чувствуваат запоставени и ставени во втор план. Во целиот овој хаос околу бебето, сосем е разбирливо што немате време да размислите каде грешите, дали не сте во право или да размислите за начини да го решите проблемот.

 

2. Вие сте окупирани со бебето

 

Грижата за тоа дали бебето јадело, дали убаво сте ја смениле облеката и како понатаму ќе се развива, се грижи кои ја мачат секоја мајка. Разбирање секогаш треба да постои, мајките понекогаш се толку исцрпени од доење, трчање по децата, домашните обврски и едноставно немаат доволно енергија на крајот од денот за да им се посветат на партнерите. Исцрпени се и уморни.

 

 

3. Обвинување на жените

 

Многу често татковците едноставно ја обвинуваат мајката и некогаш ситуацијата ескалира до неверството па дури и до крај на бракот или партнерството. Честопати мажите во таква ситуација го оправдуваат разводот или изневерувањето со наведување на причините зошто жената ги занемарува и не ги забележува, и тоа многу често под изговор „ова не е жената со која се оженав“. И, таквите работи предизвикуваат уште поголем притисок и емотивно незадоволство кај мајките.

 

4. Секојдневни обврски

 

Секако дека се истите жени, само нивните навики се променија. Веќе немаат време да спијат како порано, да одат на шопинг, во теретана, да се дотеруваат, да се шминкаат, да минуваат часови во салони за убавина. Загриженост за тоа дали бебето јадело, дали куќата е чиста, уредна и дали ручекот е готов, се само некои од многуте обврски што ги има една мајка во текот на денот. Начинот на размислување се менува во тој период, па затоа мајките се запоставуваат во тој хаос.

 

Имајќи ги во предвид сите овие околности, ние нудиме неколку совети за младите мајки да се ослободат и да се обидат да го подобрат своето партнерство:

 

- посветете си време на себе си, секогаш кога ќе го зграбите слободното време, искористете го со работи што ве опуштаат сами или со партнерот,

- организирајте активности во кои ќе го вклучите вашиот партнер со цел да си олесните себе и да поминувате време заедно,

- обидете се да одвоите време и освежете ги страстите што ги имавте со вашиот партнер пред да добиете бебе.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
4
Волшебно: близначиња се родиле држејќи се ...
Оваа неверојатно волшебна фотографија го воодушеви светот – на неа се идентичните близначки Џена и Џилиjан кои се родиле...
4
Воведување на дохрана кај бебето
Моментот на воведување на нови продукти во исхраната е голем чекор за мајката и бебето. Треба да се следат одредени прав...
3
Анкета

se za deteto
papagalce

dali e planirano vaset_o dete?

da (100%)

ne (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!