|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Маја Ристовска: Мојата породилна приказна

Редакција Рингераја, 30.1.2021
Моментот кога јас се претворив во НИЕ

image
/11


Здраво, јас сум Маја Ристовска од Скопје, сопруга и мајка на 10 месечна принцеза Илина, би сакала со сите вас да ја споделам мојата приказна.

Како и секоја трудница, особено кога го носи своето прво бебе во утробата, сака да биде се како што треба и бебето да е пред се здраво и живо.
После една година обиди за да останам бремена мојот сон се исполни, двете црти на тестот ми беа нешто најубаво што сум видела.
Сите блиски одвај го чекаа доаѓањето на новиот член а најмногу сопругот.
Бременоста цели 9 месеци ми помина супер без никакви компликации освен што последниот месец морав повеќе да мирувам, но фала му на Бога се заврши во најдобар ред..

 
1

4 март обичен ден, се упативме со сопругот на рутинска контрола кај гинекологот. Иако чувствував слаби болки, гинекологот ме врати дома. Вечерта околу 23:00 часот моите болки се зачестија но не кревав паника сопругот беше до мене и знаев дека нема од што да се плашам...
Во 03:00 часот после полноќ болките ми станаа појаки и веќе знаев дека е време да тргнеме во болница. Јас испаничена ама и пресреќна дека се поблиску е моментот кога ќе си го видам моето малечко.
Ме примија во болница, ме сместија во соба и веќе почнав многу повеќе да паничам, притисок покачен, тахикардија, не можев да дишам. За среќа успеав да се смирам со помош на медицинската сестра која цело време беше до мене..

 
2
 

На 5 март во 15:47 си ја родив мојата прва среќа,девојченце ,тешка само 3.520гр и 50цм долга,од тој ден нашиот живот е сосема поинаков,уште по исполнет со прекрасни моменти..
Среќата е во тие мали очиња што не гледаат секој ден.
Ви благодарам

 
3

Следете ја @majaristovska_ на Инстаграм
View this post on InstagramТи се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Жолт исцедок за време на бременоста? Што д...
Иако бременоста е исполнета со радости и убавина, таа е исполнета и со некои нови, па дури и непријатни ситуации.Еде...
4
10 најчесто поставувани прашања во бременоста
10-те најчести прашања од идните мајки
3
Како да се опуштите во текот на бременоста?
Единаесет е наутро, а вас веќе ви се спие? Ништо необично за трудница, бидејќи бебето кое расте во вас брзо ве заморува...
3
Токсоплазмоза
За намалување на смртноста и заболување на бебињата, како и за заштита на здравјето на новороденчињата, од огромно значе...
3
Анкета

Koj e polot na vaset_o prvo dete?
Jana9

Koj e polot na vaset_o prvo dete?

Zensko (50%)

Masko (50%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!