|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ја чувате бременоста во тајност?

Редакција Рингераја, 5.10.2020
Ако сте решиле да ја чувате бременоста во тајност сe додека не влезете во вториот триместар, еве неколку совети како да бидете успешни!

image
/11


Одлучувањето дали да им ги кажете или не, на вашето семејство и пријателите, возбудливите вести за вашата бременост во текот на првиот триместар, е личен избор. Некои луѓе се за тоа, а други се чувствуваат попријатно да чекаат сè додека не го поминат првиот триместар.

 

Еве неколку ситуации во кои можете да бидете разоткриени и како да се снајдете:

 Одење на пијачка

1. Одете таму рано.

Имав планирано неколку средби со пријателките и требаше да ја чувам бременоста во тајност. Тие се пријателки кои би знаеле дека нешто има, ако не нарачав водка или некаков коктел. Затоа се погрижив да се појавам на секој собир екстра рано, за да бидам прва таму. Му реков на келнерот дека сум бремена и дека сè уште не ја споделувам веста со другите, и ако можат да ја чуваат во тајност и да ми направат безалкохолни пијалоци што изгледаат како оние што ќе им ги даваат на моите пријателки! И тоа успеа!

 

2. Нарачајте свои пијалоци.

Ако одите на настан каде што има бар, нарачајте ги вашите пијалоци сами. Побарајте вода или сода и додадете лимон и нане во неа. Виола! Ќе изгледа како да имате коктел. Можете исто така да побарате безалкохолен коктел ако сакате маргарита или пинаколада. Само не заборавајте да го голтате пијалокот полека, како што би направиле со алкохолен пијалок. И, ако навистина сакате да бидете убедливи, постапете малку невешто.

 

3. Кажете дека сте на чистење и детоксикација од здравствени причини.

Ако сте здрави и продолжувате со чистење на организмот, ова е веројатна бела лага. Моите пријатели никогаш не би ја купиле оваа лага од мене. Но, ако ова е нешто нормално за вас, тоа е одлично! Мислам, се детоксицираш од здравствени причини.

 

4. Кажете дека имате мамурлак.

Ова ми опали на еден собир. Вашите пријатели или семејство може да речат дека дополнителен пијалок ќе ви помогне, но ако одбиете, тие нема да ве испрашуваат.

 

5. Земете го пијалокот, но не пијте го.

Ако имате пријатели во вашиот живот за кои нема НЕ за одговор, само прифатете го пијалокот, преправајте се дека ќе пиете голтки, но немојте навистина да го пиете . Луѓето нема да обрнат толку многу внимание на вас како го пиете вашиот пијалок. Потоа, дајте му го на вашиот сопруг да пие или одете во тоалетот и фрлете го. Никој никогаш нема да знае!

 

6. Кажете дека ќе возите.

Можеби не сакате да потрошите пари на возење со градски автобус или такси. Што?? Тоа е одговорно!

 

7. Кажете дека треба да работите подоцна тој ден или да работите рано следното утро.

Луѓето ќе разберат дека не сакате да одите на работа пијана или со мамурлак.

 

8. Имајте доверлив човек.

Убаво е да можеш да имаш пријател на кого можеш да му кажеш за да може тој или таа да ти помогне да ја прикриеш твојата тајна.

 

Облеката станува потесна

Телото на секоја жена е различно. Некои жени не гледаат или забележуваат значителни промени во нивните тела сè додека не влезат во второто тримесечје. Што се однесува до мене, моите панталони стануваа потесни околу десеттата недела. Тоа може да го маскирате така што ќе ставите широка блуза одозгора.

1. Носете лабава опремена облека.

Ова не значи дека треба да носите шатор или преголема облека. Сè што сакам да кажам е дека не би избрал опции што се тесни или соодветни на формата, ако веќе видите некои забележителни промени. Носете проточни врвови и фустани и лабави здолништа за да останете пријатни и слатки.

 

2. Облечете неколку слоеви облека

Јакна, џемпер, симпатично кимоно, преголема марама или преголема торба може да ги прикријат делата на бебето.

 

3. Носете црно.

Таа е една од моите омилени „бои“ за носење. Тоа ги прави сите да изгледаат малку послаби и многу добро ги кријат нерамнините од стомакот!

 

Не кажувајте им на вашите деца

Се разбира, сакате да им кажете на другите деца дека ќе имаат брат или сестра. Колку возбудливо!! Тие ќе имаат најдобар пријател засекогаш. Меѓутоа, ако вашите деца се доволно возрасни за да зборуваат, но се премногу мали за да го разберат концептот на тајната, тогаш би се воздржале од споделување на нивниот нов статус на голем брат / голема сестра.

Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
4
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
4
Фудбалер или балерина?
Вашата најдобра пријателка, која неодамна се породи, вели дека синот удирал во стомакот како за Светско Првенство! Зошто...
3
Последен месец од бременоста: Позиции на б...
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема мн...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

ime za since
malarusinka

Koe ime e e najubavo? Since treba da se rodi na 1 Maj. Mojot izbor e Daniel. Georgij e predlog od majka mi, Timi e zelba na maz mi. Valentin e rezervna varianta.

Daniel (55%)

Valentin (7%)

Georgij (30%)

Timi (8%)


Број на сите гласови: 174

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!