|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Др. Комаровски: Како да ги избегнете вирусите?

Редакција Рингераја, 27.10.2015
Сезоната на настинки и вирусни инфекции е во ек и претстои период кога многу деца се седум дена во градинка, па две недели дома и така во круг. Постои ли начин за да се избегнат вирусните инфекции?

image
/11


 

Нашата јавност неодамна се запозна со Др. Комаровски, педијатар од Харков, кој ги едуцира родителите на територијата на Русија. Темите кои ги обработува се разновидни, од уредување на собата, преку сите можни родителски стравови, детски болести, животни ситуации, па се до удар од гром.

Сезоната на настинки и вирусни инфекции е во ек и претстои период кога многу деца се седум дена во градинка, па две недели дома и така во круг. Нашите педијатри советуваат слични мерки и помалку или повеќе знаеме што би требало, а што не, иако кон тоа не се придржуваме (инаку не би имало толку многу деца по трговските центри).

Како прво и основно со цел заштита од вирусни инфекции, Др. Комаровски го наведува престојот на отворено и избегнувње на гужва. “Концентрацијата на вирусите под ведро небо е илјада пати помала отколку во било кој затворен простор, било да е тоа стан, училница, автобус. Затоа би трербало да размислиме два пати пред да ги однесеме децата некаде. Тажен е призорот на војска деца по скалите на трговските центри, каде се стегаат во игтотека, бидејќи надвор е ладно” Тажно е и тоа што од детето често ќе слушнете: “Денес не бевме надвор”.  “Зошто?” “Па воспитувачката рече дека е ладно”. Сигурно е дека воспитувачките знаат колку е важен престојот надвор и се надевам дека се ближи моментот кога тоа ќе стане задолжително.

Др. Комаровски советува: Ако некој во непосредна близина кива, кашла, шмрка – држете растојание. Миењето на рацете и проветрувањето на просторијата не треба да се нагласува, туку да се подразбира. И врапчињата знаат дека честичките на вирусите опстојуваат со денови во загушлив, топол и остроен воздух, а практично умираат во истиот момент на чист, ладен и свеж воздух. Во своите препораки за заштита од вирусни инфекции Др. Комаровски ги наведува оптималните вредности на воздухот за просториите во кои се престојува: температура 16-22 Ц, релативна влажност на воздухот 40-70%. Држете се до овие граници и ако ви е ладно, облечете се. Не претоплувајте. Одржувајте влажност во просторијата. Проветрувајте.

И неколку практични совети на Др. Комаровски: ставете ракавици кога морате да се фатите за нешто на јавно место. Навлажнувајте ја слузокожата на дишните патишта. Користете капки на база на солен раствор. Колку повеќе луѓе има во околината, толку повеќе користете капки за нос, но оние на база на солен раствор. Испирајте ја устата со обична вода.

И уште една многу важна напомена на Др. Комаровски: Не постојат Медикаменти кои ја намалуваат веројатноста од вирусна инфекција. Веројатноста од заболување ја намалува здравата храна, активниот начин на живот, доволно сон, насмевка и добро расположение.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да не ви е досадно за време на мајчин...
Не се малку мајките кои не наоѓаат решение на прашањето што да прават за време на мајчинството, надвор од тоа да стојат ...
4
Фото: Кога тато го облекува детето
Гласно смеење е дозволено! :)
4
Зимски водич: Совети за лична хигиена на б...
Со доаѓањето на студените денови секоја мајка наидува на настинки и болести на своето малечко. За да го спречите тоа, ва...
3
Месо во исхраната на доенчето
Колку пати сте се запрашале дали Вашето доенче е подготвено да прифати производи од животинско потекло? Постои ли најдоб...
3
Анкета

najubavo ime
nelaa

najubavo ime

antonija (35%)

anabela (18%)

anja (38%)

anelija (9%)


Број на сите гласови: 168

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!