|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чудесниот час на животот

Редакција Рингераја, 28.9.2015
Зошто е првиот час по раѓањето “чудесен час на животот”?

image
/21


 

 

Кога здравото новороденче ќе биде поставено на мајчиниот стомак и мајчините гради со контакт кожа на кожа во првиот час по раѓањето, тоа покажува чудни способности. Бебето е будно. Тоа може да лази стимулирано од нежниот допир на мајката, преку нејзиниот стомак барајќи ја мајчината дојка и почнува да ја допира со устата. Со првиот нежен допир со глава, рака или уста на мајчината дојка, се поттикнува ослободување на окситоцин кај мајката, со што се стимулира протекувањето на мајчиното млеко и се зголемува и потврдува љубовта на мајката кон бебето.

Бебето потоа ќе ја помириса, ќе ја проба и ќе ја лиже мајчината брадавица. Конечно, ќе се прицврсти на брадавицата и ќе почне да се храни. Овој тек на настани е важен за опстанокот на новороденчето, а со тоа и на целиот човечки род.

Иако многу автори го опишуваат ова како нормално однесување на новороденчето, дури сега ја откриваме важноста од давањето на можност на мајката и детето тоа да го доживеат. За прв пат истражувачите го процениле ефектот на времето на првиот подој врз морталитетот на новороденчето – покажувајќи дека смртноста кај новороденчето може да биде значително помала, ако тоа се подои во првиот час по раѓањето.

Не го бакнувајте бебето во уста
Навидум безопасни работи како бакнување бебе во уста или чистење на неговата цуцла во вашата уста, се навики што треба д...
4
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
4
Како да бањате бебе кое има егзема?
Практични совети од дерматолог. Прочитајте зошто бањањето е посебно важно за децата кои имаат егзема и како би требало д...
3
Антибиотик со пробиотик - за и против
Една од се поактуелните теми не само помеѓу здравствената, туку и пошироката јавност е употребата на пробиотици
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali ocekuvate prinova?

Da (0%)

Ne (100%)

Naskoro (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!