|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

6 фази на бременоста: Добрата, лошата и грдата

Редакција Рингераја, 28.6.2020
Постојат шест фази од бременоста кои треба да ги поминете сакале или не, триместар по триместар...

image
/11


Прв триместар - Фаза 1:

Само што откривте дека сте бремени. Возбудени сте (или ужаснати) и не можете да верувате дека ќе бидете мајка. Можеби се плашите да раѓате и се прашувате како ќе го направите тоа. Насекаде каде што гледате, гледате бремени жени. Уморни сте. Секоја болкави е нешто ново и  се прашувате дали е тоа затоа што сте бремени. Се прашувате дали луѓето можат да видат дека сте бремени - слично како кога се прашувате дали луѓето можат да видат дека сте пијани (се надевам, не го прашувате ова истовремено).

 

Прв триместар - Фаза 2:

Изгледате дебело, но не и бремено. Може да видите како луѓето ве гледаат, како се прашуваат, но се чини дека е чудно да се изјасните „Јас сум бремена!“ Можеби не сте им кажале на луѓето до сега. Луѓето за кои сте им кажале ве прашуваат како се чувствувате цело време. Можеби сте купиле неколку работи што мислите дека можете да ги носите откако ќе дојде бебето. Можеби сте уморни, болни, имате болни гради и мора постојано да пискате. Тоа е среќа, што ќе ви се падне на ждрепката.

 

Втор триместар - Фаза 3:

Вие сте навистина слатки и би можеле да бидете реклама за бутик за трудници. Секој може да види дека сте бремени и ви честита и ќе ви каже колку прекрасно изгледате. Се чувствувате одлично. Ништо не боли и веќе не се чувствувате болно. Оваа фаза обично трае околу 27 минути.

Втор триместар - Фаза 4:

Почнува да ви биде тешко да дишете и работите почнуваат да излегуваат од контрола. Вие сте уморни од луѓе кои ве прашуваат дали знаете што носите, кога ви е терминот и дали сте се одлучиле за име. Уморни сте да носите иста трудничка облека, но не сакате да купувате нови работи затоа што скоро сте при крај. Бричење на нозете, ставање чевли и пресоблекување, станува тешко.

 

Трет триместар - Фаза 5:

Се чувствувате огромно и ниту една од облеките не одговара. Луѓето продолжуваат да велат: „Зар уште не стесе породиле?“ Веќе не се плашите од раѓање, само сакате ова дете да излезе од вас и ако тоа значи да го повлечете преку десната ноздра, може и така.

 

Трет триместар - Фаза 6:

Бебето е тука. Сакате да ја запалите трудничката облека на предниот тревник. Веќе не сте бремени и едвај чекате да го вратите вашето тело, целото ноќно спиење и јадење убав, топол оброк. Чекај! Што рече?

Вистината за царскиот рез
Бидејќи Април е месец за подигнување на свеста за царскиот рез, Ве охрабрувам да направиме чекор напред и да ги прослави...
51
Како да се опуштите во текот на бременоста?
Единаесет е наутро, а вас веќе ви се спие? Ништо необично за трудница, бидејќи бебето кое расте во вас брзо ве заморува...
4
Кога и како можете да го дознаете полот на...
Откако тестот и докторот ќе ја потврдат бременоста, следното прашање ќе ви биде: „Кога е терминот за породување?“ Веднаш...
4
ФОТО: Кога тато помага при породување...
Присуството на таткото при породување е непроценливо. Погледнете ги емотивните фотографии каде татковците одлично ја врш...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali koga odite na zimuvanje skijate so vasite deca?D

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!