|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бремените жени треба да практикуваат јога?

Редакција Рингераја, 13.3.2018
Неколку причини зошто јогата е одлична за бремени жени...

image
/11


Запознавање на телото

Во текот на бременоста, вашето тело се менува и јогата е одличен начин да дознаете како да се запознаете и да ги следите промените кои ви се случуваат. Јогата ќе ви помогне да откриете што точно му одговара на вашето тело и што навистина му е потребно. На тој начин ќе бидете свесни за своето тело и промените кои се случуваат и многу полесно ќе воспоставите врска со бебето кое расте во вас.

 

Смиреност

Една од најдобрите работи кај јогата е тоа што многу придонесува во чувството на смиреност и рамнотежа. Со балансирањето на дишењето и јога позициите, вие можете да научите да успорите, длабоко да вдишете и смирено да ги прифатите сите промени низ кои поминувате. Исто така, вежбите за дишење можат многу да ви помогнат кога ќе почне породувањето, бидејќи колку сте посмирени и поопуштени, толку болките ќе бидат со помал интезитет и породувањето брзо ќе напредува.

 

Држење

Како што поминува времето, стомакот расте и на голем број бремени жени тоа им претставува оптеретување за рбетот, што може да доведе до свиткување на рамениците. Јогата ќе ви помогне да ги зајакнете мускулите на грбот и рамениците и ќе ви помогне да го подобрите држењето.

 

Дружење

За време на часовите можете да се запознаете со голем број на жени, со кои ќе може да ги споделите вашите искуства и грижи околу бременоста. Многу подобро ќе се чувствувате кога ќе слушнете дека и другите бремени жени поминуваат низ истото како и вие.

Дури ако одлучите да практикувате јога во вашиот дом, препорачливо е одвреме-навреме да посетите некој час и да вежбате во група, бидејќи дружењето многу пријатно ќе ви делува, а инструкторот ќе ви покаже кои вежби се најдобри да ги правите.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Сетилата на нероденото дете
Најважно е дека бебето во утробата на мајката може да чувствува!
13
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
5
Интересни факти за папочната врвца
16 интересни факти за папочната врвца што секоја бремена жена треба да ги знае
4
До мајката која се породи со царски рез
Твоето тело не те „изневери“, бебето е безбедно во твојата прегратка
4
Анкета

Angel, da ili ne?!
Yummy Mammy

Dali vi se dopaga imeto Angel?

Da (39%)

Ne (36%)

Onaka... (25%)


Број на сите гласови: 187

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!