|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Знаете ли која храна за бебе е поквалитетна?

Редакција Рингераја, 22.10.2019
Онаа од тегличка или кашичката што сами сте ја направиле дома?

image
/11


Мајките на новороденчињата (особено ако им се први деца) често се чувствуваат дека нешто не прават доволно добро и тоа им предизвикува вина и страв па константно се преиспитуваат: дали правилно го држам бебето, дали доволно спие, дали јаде најквалитетна храна, дали да му дадам кашика од тегличка? Ова се прашања кои секоја мајка на новороденче барем еднаш во денот си ги поставува. На многу од нив, бебињата сами го даваат одговорот со своето однесување, но за некои одговорот мора да го пронајдат самите мајки.

Преминувањето на цврста храна, околу шестиот месец од животот на бебето, е особено стресен период. Секоја намирница треба да се воведува посебно, малку по малку бебето да се навикне на неа но и да се види дали ќе се појават негативни реакции. За почеток се препорачуваат компир, морков и благо овошје најчесто јаболко. Се трудиме да купиме БИО намирници, истите да бидат свежи но често не сме во можност да го контролираме нивното потекло и квалитет.

Исто така знаеме дека бебињата од шестиот месец почнуваат да ги трошат природните залихи на железо во организмот. А колку всушност во денешните свежи намирници, навистина во доволна количина се застапени сите витамини и минерали неопходни за правилен раст и развој на детето?

 

1

 

Според истражувањето на научниците од Универзитетите Aberdeen и Warwick, родителите кои ги хранеле своите деца со оброци подготвени од свежи намирници купени во маркет немале поголема предност над родителите кои ги хранеле своите деца со комбинација од свежи оброци и оброци од тегличка. Студијата покажала дека храната во тегличка имала поголема нутритивна вредност и помалку адитиви, додека во некои оброци подготвени дома пронајдени се неверојатни количини на заситени масти и сол.

Тука мора да се истакне фактот дека секоја BFF тегличка поминува низ ригорозна контрола на квалитетот. Со закон е пропишано дека детската храна не смее да содржи ГМО намирници, конзерванси, додадени бои или ароми, како ни додаден шеќер. Се мора да биде 100% природно.

Тегличка мешавина

Со споредување на сите релевантни податоци ( количини на витамини, монерали, заситени и незаситени масти, адитиви) истражувачите заклучиле дека домашните оброци можеби подразбираат поголема разноврсност на хранливи материи но родителите не мораат однапред да ја исклучуваат храната во тегличка туку таа може да биде сосема соодветна замена. Затоа дозволете си себеси да здивнете од преиспитувања и загриженост и слободно дајте му на вашето дете храна од тегличка.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

НАГРАДНА ИГРА: Парови спои и Лакалут награ...
Ајде да играме Меморија и да освоиме награди! Натусана и Рингераја организираат наградна игра со спојување парови во кој...
16
Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
8
Заедно растеме со децата без родителска грижа
Хуманоста е највозвишена човекова карактеристика. Ако свеста за хуманоста ја нема, таа треба да се насади, да се одгледу...
3
Група: Хуманитарна помош за настраданите
Ве известуваме дека на социјалната мрежа „Фејсбук“ веќе активно и континуирано функционира групата Humanitarna pomos za ...
3
Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?