|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Знаци дека сте бремена со момче: дали се веродостојни?

Редакција Рингераја, 5.8.2020
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генерациите, предизвика неколку претпоставки, приказни и митови за предвидување на полот на бебето

image
/11


Овие методи може да бидат забавни, но не можат да се сфатат сериозно бидејќи не се научно докажани. Во овој пост, MomJunction ви кажува за неколку такви митови за таканаречените знаци и симптоми дека носите момче за време на бременоста.

 

Што го одредува полот на бебето?

Полот на бебето се одредува според спојот за хромозоми за време на оплодувањето (кога спермата се среќава со јајце-клетката). Ембрионот (или бебето) добива 23 хромозоми од секој од родителите, каде еден пар е составен од половите хромозоми кои го одредуваат полот на бебето. Ако бебето има два Х-хромозоми, тоа е девојче, а ако има еден Х и еден Y хромозом, тоа е момче.

Сексуалните разлики започнуваат околу седмата недела од бременоста, а истите влијаат и од генетски и од околни фактори.

 

Знаци дека носите момче - митови наспроти факти

Наведуваме некои од вообичаените симптоми или знаци за кои луѓето обично веруваат дека се индикативни за бебе. Дозволете ни да ги истражиме митовите што можат да го погодат претпоставувањето за полот на бебето!

 

1. Утринско гадење и повраќање

Мит: Кога не чувствувате утринско гадење или повраќање, тоа е знак дека носите момче.

Факт: Утринската болест (гадење и повраќање) е вообичаен симптом на бременост која влијае на 70% до 80% од бремените жени. Претежно е ограниченa на првиот триместар, но некои жени може да ја имаат до породувањето. Се верува дека тоа го предизвикуваат хормоналните промени, а не полот на бебето.

 

2. Ритам на срцето

Мит: Ако забележите дека срцевиот ритам на вашето бебе останува под 140 отчукувања во минута, тоа може да укаже на тоа дека сте бремени со момче.

Факт: Тоа е погрешно тврдење без истражување за да се поддржи. Студијата насловена како родови разлики во феталното срце за време на првиот триместар го дебатира митот велејќи дека не постои значителна разлика помеѓу отчукувањата на срцето кај момчето и девојчето во првиот триместар.

 

Без оглед на полот, нормалниот ритам на фетусот е од 120 до 160 отчукувања во минута. Може да оди повисоко (140 до 160bpm во раната бременост и пониско (120 до 140bpm) во подоцнежните фази на бременоста.

 

3. Состојба на кожата и косата

Мит: Вашата кожа веројатно ќе биде без мозолчиња кога носите момче, додека девојчето ја позајмува убавината на мајката и ја влошува нејзината кожа. Мајката исто така ќе има подолга и блескава коса во случај да носи момче.

Факт: Нема студии за поддршка на овие тврдења. Промените во кожата и косата за време на бременоста се должат на промените во нивото на хормоните. Хормоналните промени може да резултираат со јасна кожа и сјајна коса или пак косата да паѓа и да имате акни, без оглед на полот на бебето.

 

4. Копнеж за храна

Мит: Ако копнеете за кисела или солена храна, поверојатно е дека носите момче.

Факт: Нема научни докази што го поддржуваат ова тврдење. Копнежот по одредена храна може да биде резултат на хормонални промени, недостатоци во исхраната, фармаколошки активни супстанции (присутни во специфична храна), културни и психосоцијални фактори. Сепак, нема доволно повеќе истражувања за поддршка на овие хипотези.

 

5. Позиционирање на стомакот

Мит: Позицијата на ниско ниво е еден од знаците дека носите момче.

 

Факт: Начинот на кој носите не го означува полот на бебето. Студијата за истражување објавена во списанието „Раѓање“, вели дека ниту ова ниту другите начини на предвидување на полот на бебето не биле во право. Постуралните промени на бремената жена може да бидат поврзани со големината на бебето и формата на матката.

 

6. Промени во расположението

Мит: Вие не сте склони кон промени во расположението ако носите момче, но ќе бидете ако сте бремени со девојче.

 

Факт: Променливите во расположението за време на бременоста се должат на хормонални промени, а не заради полот на бебето.

 

7. Боја на урина

Мит: Бојата на урината се менува за време на бременоста, и ако се чини темна, тоа укажува дека носите момче.

 

Факт: Промените во урината се вообичаени за време на бременоста. Темната урина може да биде знак на дехидрираност, што може да се случи како резултат на гадење и повраќање. Бојата на урината исто така може да се промени со храна, лекови и додатоци и не е поврзана со предвидување на полот.

 

8. Големина на дојката

Мит: Кога носите момче, десната дојка е поголема од левата.

 

Факт: Хормоналните промени за време на бременоста го подобруваат протокот на крв и предизвикуваат промени во ткивото на дојката што ги прави да се чувствуваат поголеми. Градите имаат тенденција да отекуваат додека се подготвуваат за снабдување со мајчино млеко за да го хранат вашето бебе после раѓањето. Сепак, нема докази дека промените во градите се поврзани со полот на бебето.

 

9. Студени нозе

Мит: Ако имате ледени нозе, тоа е индикација дека носите момче.

 

Факт: Студените стапала за време на бременоста може да бидат резултат на лошата циркулација на крвта, дијабетес или екстремно ладно време. Консултирајте го вашиот лекар за понатамошно дијагностицирање и нега.

 

 

10. Зголемување на телесната тежина

Мит: Кога носите момче, вишокот килограми се претежно видливи на стомакот, но кога носите девојче, тежината се дистрибуира по целото тело, вклучувајќи го и лицето.

 

Факт: Повеќето бремени жени добиваат тежина во текот на целата бременост, а значителното зголемување на телесната тежина е суштински дел од здравата бременост и не е одредено од полот на бебето.

Последен месец од бременоста: Позиции на б...
Движењата на бебето ќе ги чувствувате до последниот месец од бременоста, но факт е дека вашето бебе е поголемо и нема мн...
28
Што се случува со бебето 24 часа пред раѓа...
Мама чувствува контракции, а како бебето се подготвува за раѓање во последните часови во матката?
10
Бременост 32-ра недела
Веќе сум голем...вежбам дишење
5
Еве зошто папочната врвца е толку чудесна
Многу луѓе мислат дека папочната врвца е само „цевка“ што носи хранливи материи за нивното бебе. Сепак, од фотографијата...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

женски имиња
caciana

Кое име би го одбрале за вашето дете?

Магдалена (0%)

Марија Магдалена (12%)

Ана (38%)

Лина (38%)

Сања (12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!