|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Трудници, внимавајте на температурата на водата!

Редакција Рингераја, 7.7.2020
Колку долго може една бремена жена да плива во море? Дали водата во базенот е погодна за бремена жена? Што е со термалните води? Сето ова го проверивме со Мина Маринчиќ, водач на вежбањето во вода за бремени жени од Словенија

image
/11


„Бременоста е период на круцијални анатомски, физиолошки и емоционални промени, така што одржувањето добра физичка подготвеност е од суштинско значење за здрава бременост и породување, како и за брзо закрепнување по породувањето. Вежбите во вода и пливањето го овозможуваат ова, па затоа се препорачуваат најмногу активности за време на бременоста од гинеколози и физиотерапевти. Затоа, само храбро во вода веднаш штом ќе поминат мачнините, ги охрабрува бремените жени Мина Маринчиќ, дипломиран професор по физичко образование и раководител на вежби во вода за бремени жени Мамина Вадба.

 

Бидете внимателни со пливањето!

 

Што всушност се случува со телото на бремената жена додека е во вода и пливање? "Во водата, секое тело е олеснето и се чувствуваме полесни. Бидејќи интервертебралните дискови се пуштени во вода, движењето во водата е уште посоодветно за бремена жена. Знаеме неколку техники за пливање кои се погодни за бремени жени, но добро е бремената жена да ги избира само оние кои се добро оспособени, обично техники на грб или на гради. Бремената жена треба да биде претпазлива да плива со малку пониски колкови од рамената, затоа што тоа овозможува помалку искривување. Во случај бремената жена да има заболено подрачје на пубисот (болка поради воспаление на пубисот), треба да плива со нозете горе и долу. Ова ќе спречи формирање на дополнителна болка поради воспаление на пубисот “, советува Маринчиќ.

 

Дали има други совети за безбедност што бремената жена треба да ги знае кога влегува во вода, - езеро, море или базен?

"Бидејќи повеќето луѓе не забележуваат дека жената е бремена, бидејќи стомакот и е под вода, препорачуваме бремените жени да пливаат подалеку од гужва. Пливањето во парови и обезбедува на трудницата поддршка во случај на грчеви или друга непредвидливост. За да избегнете чести грчеви во текот на пливањето, препорачуваме да носите поддршка при пливање. Душеците и перничињата, кои можат да се купат во која било спортска продавница со поквалитетни производи, се исто така прекрасна алатка за да се лебди и да се одморите на грб “, додаде таа.

Температурата на водата треба да биде помеѓу 28 и 32 Целзиусови степени.

 

Како што ни рече Маринчиќ, температурата на водата во која плива или едноставно се релаксира е исто така важна за безбедноста на бремената жена и нејзиното бебе во матката. "Во море, се препорачува трудниците да пливаат неколку дена по кратко време - пет до десет минути. Ако бремената жена се движи во вода повеќе од десет минути и до еден час, експертите препорачуваат температура на водата помеѓу 28 и 32 Целзиусови степени.

"Ако една бремена жена плива во базен, препорачливо е да изберете што е можно повеќе тивки места со што е можно помалку луѓе, бидејќи обично има подобар квалитет на водата. Меѓутоа, доколку не можете да бидете сигурна во квалитетот на водата, се препорачува да користите  тампони за пливање со вазелин, кои спречуваат водата да влезе во вагината “, убедена е Маринчиќ.

 

Бидете внимателни со термалните бањи

 

Во бањата, температурата на водата е често повисока од 32 Целзиусови степени. Дали ова значи дека бањата не е погодна за бремени жени? "Бремените жени можат условно да ја посетат бањата. Се препорачува мајките што се очекуваат да бидат сигурни дека температурата на водата не надминува 32 Целзиусови степени“, предупредува Маринчиќ и додава:

 

"Треба да се води посебна грижа при посета на бањи кои имаат термална вода. Ова може да содржи многу повеќе минерали од вода од чешма, што може да има штетно влијание и на бремената жена и на фетусот, а подоцна и на бебето. Бидејќи не сите бањи се исти, подобро консултирајте се со доктор пред да ја посетите бањата “.

 

Нема долги домашни топли бањи

 

Што е бањањето на домот во кадата, дали треба да се води посебна грижа тука? "Релаксирањето во домашна бања може да биде многу корисно, така што трудницата може да легне безгрижно во топла бања која има температура на водата слична на нејзината телесна температура и да ужива во тоа за кратко време. Но, продолженото бањање во вода што има поголема температура од телото, тоа само по себе ќе предизвика непријатност и потење, но исто така може да доведе до прегревање на телото и фетусот “, предупредува Маринчиќ и ги советува бремените жени да избегнуваат продолжени топли бањи за време на бременоста.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

10 работи кои бебето во стомакот не ги сака
Дали забележавте дека бебето во матката реагира на силното смеење и на одредена храна, со нагли движења? Некои работи шт...
6
Како да закрепнете по царскиот рез?
Речиси 1 од 3 жени ќе се породи со помош на царски рез, па станува сe поважно да ги знаете предностите и недостатоците о...
6
Видео: Бебе спие во водењакот, докторите г...
Неверојатна снимка на бебе родено во водењак, кого докторите го разбудуваат пред да го донесат на свет
5
Што боли најмногу за време на бременоста?
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
4
Анкета

Peleni
mili4kask

Koi do poeftinive peleni vi se pokazale podobri?

Kan bebe (45%)

Dajpers (55%)


Број на сите гласови: 85

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!