|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Здрави навики за ладните зимски денови

www.doktori.mk, 30.12.2013
Зима, период кога пред се имаме чести температури под нулата, а ние мораме да најдеме начин адекватно да се загрееме и да го зачуваме нашето здравје. Погледнете кои се нашите совети, кои се наменети за ладните зимски денови

image
/11


 

 

Собната температура нека остане собна

Најголемата грешка која се прави во зимските денови е претерувањето со греењето. Немојте да го попуштате греењето така што ќе направите премногу топла просторија, бидејќи кога ќе ја напуштите истата, телото ќе доживее вистински стрес, при што ќе мора да прави агресивна вазоконстрикција на крвните садови. Последица на ова е појавата на Рајнаудов синдром, при што ќе имате неадекватна циркулација во рацете и прстите. Поради ова, трудете се собната температура да не надминува 22 C и во зима.

 

Зимскиот сон не е за луѓето

Не, не сте животно па да го преспивате целиот зимски ден. Станете навреме без разлика дали имате или немате обврски. Излезете со пријателите, разговарајте забавувајте се. Луѓето кои го практикуваат ова имаат помало субјективно чувство за ладно. Овие лица ќе бидат помалку "зимурливи".

 

1

 

Загревајте ги вашите чевли пред да ги облечете

Телото за време на ладните денови, крвта повеќе ја адресира кон виталните органи, помалку кон екстремитетите, тие често остануваат ладни и се главна причина зошто постојано се лувствуваме "смрзнато". Затоа облекувајте ги чевлите кои се претходно загреани, ако ништо друго ќе се чувствувате поубаво.

 

2

 

Правете вежби под јорганот

Едноставни вежби под јорганот се состојат од едноставни движења, а служат за подобрување на циркулацијата. Направете 20 собирања и опуштања на прстите на нозете. Потоа неколку вртења во ножниот зглоб и на крај 10 стегања и опуштања на колковите. Ќе се чувствувате потопло и по пријатно.

 

 

doktori.mk.logo

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што Ви нуди Детското катче на Рингераја.мк
Благодарение на годишната програма на Министерството за култура на Република Македонија, за финансирање на проекти од на...
6
Великодушност
Великодушните луѓе ќе ја запомнат добрината која сте ја направиле за нив, а ќе ја заборават онаа која тие ја направиле з...
5
Направи сам: Украси од солено тесто
Предлог за направи сам украси за Велигден - дрвце со украси во фирма на јајца, направени од солено тесто
5
Исфрлете ја оваа храна од вашето мени!
Видете од кои производи треба моментелно да се ослободите ако сакате да живеете здраво и да имате витално тело
5
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?