|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Фази на развојот на фетусот

Редакција Рингераја, 23.7.2020
Во ова интересно видео, погледнете низ колку фази поминува фетусот, пред да стане новороденче
Клучни зборови:

image
/11


 

Оплодувањето се одвива кога сперматозоидот успешно влегол во јајниците и двете групи на генетски материјал што ги носат гамите заедно се спојуваат, што резултира во зигот (единечна диплоидна ќелија). Ова обично се одвива во ампулата на една од јајцеводите. Зиготот содржи комбиниран генетски материјал што го носи и машкиот и женскиот гамет, кој се состои од 23 хромозоми од јадрото на јајце клетката и 23 хромозоми од јадрото на спермата. 46-те хромозоми претрпуваат промени пред митотичката поделба што доведува до формирање на ембрионот со две клетки.
Успешното оплодување е овозможено со три процеси, кои исто така делуваат како контроли за да се обезбеди специфичност на видовите. Првиот е оној на хемотаксија која го насочува движењето на спермата кон јајниците. Второ, постои компатибилност на лепило помеѓу сперматозоидите и јајцето. Со сперматозоидите придржувани до јајникот, се одвива третиот процес на акросомална реакција; предниот дел од главата на сперматозоидот е опфатен со акросом кој содржи дигестивни ензими за да се распадне зоната пелуцида и да се овозможи нејзино влегување. [3] Влегувањето на спермата предизвикува ослободување на калциум, што го блокира влезот во другите клетки на сперматозоидите. Паралелна реакција се одвива во јајце клетката наречена зона реакција. Ова значи ослободување на кортикални гранули кои ослободуваат ензими кои ги варат протеините на рецепторот на спермата, со што се спречува полиспемијата. Гранулите исто така се спојуваат со плазма мембрана и ја модифицираат зоната пелуцида на таков начин што ќе спречат понатамошно внесување на сперма.

Оплодувањето се одвива кога сперматозоидот успешно влегол во јајце клетката и двете групи на генетски материјал што ги носат гамите заедно се спојуваат, што резултира во зигот (единечна диплоидна ќелија). Ова обично се одвива во ампулата на еден од јајцеводите. Зиготот содржи комбиниран генетски материјал што го носи и машкиот и женскиот гамет, кој се состои од 23 хромозоми од јадрото на јајце клетката и 23 хромозоми од јадрото на спермата. 46-те хромозоми претрпуваат промени пред митотичката поделба што доведува до формирање на ембрионот со две клетки.
Успешното оплодување е овозможено со три процеси, кои исто така делуваат како контроли за да се обезбеди специфичност на видовите. Првиот е оној на хемотаксија која го насочува движењето на спермата кон јајниците. Второ, постои компатибилност на лепило помеѓу сперматозоидите и јајце клетката. Со сперматозоидите придржувани до јајникот, се одвива третиот процес на акросомална реакција; предниот дел од главата на сперматозоидот е опфатен со акросом кој содржи дигестивни ензими за да се распадне зоната пелуцида и да се овозможи нејзино влегување. Влегувањето на спермата предизвикува ослободување на калциум, што го блокира влезот во другите клетки на сперматозоидите. Паралелна реакција се одвива во јајце клетката наречена зона реакција. Ова значи ослободување на кортикални гранули кои ослободуваат ензими кои ги варат протеините на рецепторот на спермата, со што се спречува полиспемијата. Гранулите исто така се спојуваат со плазма мембрана и ја модифицираат зоната пелуцида на таков начин што ќе спречат понатамошно внесување на сперма.

.........

Извор: Википедија

 

Погледнете како тоа се одвива во телото на жената

Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
199
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
92
10 изненадувања по породувањето
Претпоставувам дека сите луѓе кои имаат деца веќе го виделе пеколот, па не сакаат да се навраќаат назад. Но бидејќи јас ...
26
Не ги правете овие нешта по царскиот рез
Иако медицината е толку напредната што породувањето со царски рез не е веќе високо ризична операција, сепак е потребно в...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali ste popustliv roditel?

Da (50%)

Ne (50%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!