|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што се случува со бебето 24 часа пред раѓањето?

Редакција Рингераја, 19.9.2020
Мама чувствува контракции, а како бебето се подготвува за раѓање во последните часови во матката?

image
/11


Не само мајката, туку и бебето се подготвуваат за раѓањето. Кога започнуваат контракции, болки, истекување на водата и други симптоми на почетокот на породувањето - мајката знае дека наскоро ќе се роди нејзиното бебе. Но, што прави бебето во последните 24 часа пред раѓањето? Како се подготвува бебето?

 

Се спушта најниско

Некои бебиња се спуштаат во породилниот канал неколку недели пред породувањето - што е показател дека раѓањето ќе се случи брзо. Сепак, во многу случаи, бебето е ставено во оваа позиција 24 часа пред раѓањето.

Кога бебето е толку ниско - мајката има потешкотии при движење, а бебето не е премногу пријатно, па затоа често се протега. Ова дефинитивно е знак дека бебето е подготвено да излезе!

 

Почнува да турка со главата

Друг очигледен знак дека раѓањето е близу е туркање на бебето, кога тоа ќе ја насочи главата кон грлото на матката. На овој начин бебето го започнува раѓањето затоа што покажува дека е подготвено! Иако не е свесно што прави, бебето го отвора породилниот канал со туркање на главата во тие 24 часа.

Експертите веруваат дека бебето ротира во овој процес, односно дека се врти за да ја најде најдобрата позиција за излез. Најдобра позиција е секако кога лицето е свртено кон рбетниот столб на мајката, а не кон внатрешниот дел на стомакот.

 

Срцето на бебето чука поинаку

На ултразвук, јасно можете да слушнете дека срцето на бебето чука многу побрзо од нашето. Сепак, во последните часови пред раѓањето, срцето на бебето почнува да чука малку поинаку отколку порано. Кога ќе започне породувањето, срцето на бебето може повремено да чука побрзо, а понекогаш и побавно (исто како мајчиното.

 

Бебето практикува дишење

Дали некогаш сте почувствувале мало и рамномерно движење во стомакот? Тоа може многу лесно да биде икање на вашето бебе кое обидувајќи се да дише, проголта плодова вода. Ова обично започнува да се случува во шестиот или седмиот месец, но тоа е нормално дури и ако не се случи или ако мајката не го чувствува тоа.

Како што се приближува моментот на раѓање, бебето почнува да вежба поактивно да дише (во периоди кога мајката е смирена - помеѓу контракции) - што е добро, бидејќи сигурно ќе работи наскоро - кога ќе дојде на овој свет.

 

Тоа слуша сè што се случува „надвор“

Слухот на бебето се разви скоро два месеци пред породувањето и веќе подолго време може да слуша пригушени звуци и гласови што доаѓаат од „надвор“. Сепак, во последните 24 часа сè е поинтензивно - дури и она што го слуша бебето, со оглед на тоа што веќе се подготвува да излезе надвор.

Многу е веројатно дека бебето ќе го чуе вашиот крик и сè што ќе кажете за време на раѓањето, но сепак не грижете се - бебето сигурно нема да го запомни тоа!

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
4
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Како да ја чувате бременоста во тајност?
Ако сте решиле да ја чувате бременоста во тајност сe додека не влезете во вториот триместар, еве неколку совети како да ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

.
Jana9

Dali pred vreme se kupuvate za pristignuvanjeto na bebeto ili od koga ke se rodi/.

Pred raganjeto (100%)

Po raganjeto (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!