|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што се случува со либидото на жената во бременост?

Редакција Рингераја, 10.4.2021
Ако мислевте дека бремената жена е заинтересирана само за бебето во нејзината утроба и дури не размислува за секс за време на бременоста, многу се лажете
Клучни зборови:

image
/11


 

Всушност, доста жени не забележуваат гадење и почувствителни гради меѓу првите знаци на бременост, туку зголемена желба за секс. За време на одредени месеци од бременоста, женското либидо дури се зголемува како резултат на зголемено ниво на хормони (естроген и прогестерон) и промени во телото (подобра циркулација на крвта и зголемена чувствителност на гениталиите и градите), така што очекувајте дека идната мајка ќе ве изненадува почесто со непослушни желби.Проверивме што се случува со женското либидо во секој триместар, за да знаете што да очекувате и како да се справите со овие промени што е можно попозитивно.
Првиот триместарИако можеби сте почувствителни и заморни брзо, вашите хормони ги прават вистинските акробации. Ова ги прави вашите гради и брадавици да изгледаат поголеми и пред се почувствителни, што важи и за вашата емоционална состојба, правејќи да се чувствувате поемотивно и поврзано со вашиот партнер. Идеална мешавина за нежен и еротски секс.Плус, не мора да се грижите за забременување затоа што веќе сте бремени. И иако стомаците можеби воопшто не се забележуваат, фактот што создадоа нов заеднички живот, исто така може да има многу возбудлив ефект. И сите сексуални позиции се дозволени во првиот триместар!Совет: Искористете ја зголемената чувствителност на идната мајка со вашиот партнер и тргнете полека да истражувате сексуална сензуалност во пријатно опкружување, со длабоки погледи и ментална поврзаност. Сега има уште една душа со вас која е плод на вашата света loveубов, и сакајќи се себеси сензуално и духовно, sending испраќате loveубов и на неа. Втор триместарАко бремената жена нема посебни здравствени проблеми, вториот триместар е вистински меден месец. Потенцијалните непријатности во првиот триместар завршија, а вие сè уште не сте во последниот триместар, кога ќе се соочите со доста забрани и во врска со сексот. Не е ни чудо што многу бремени жени и парови во вториот триместар се чувствуваат како да не се само на меден месец, туку и да имаат сексуални односи.Физичките промени исто така придонесуваат за тоа, вклучително и зголемено количество крв, која претежно циркулира во долниот дел од женското тело. Поради зголемениот проток, секако е сосема нормално ако сте почесто расположени за сексуално разгалување.Од истата причина, постојат и посилни оргазми во вториот триместар. Некои жени пријавуваат дека доживеале повеќе оргазми за прв пат во текот на овој дел од нивната бременост.Совет: За некои мажи, бремените жени се особено секси. Со оглед на тоа дека бремената жена буквално блеска во вториот триместар - и физички и психички, секако е сосема разбирливо зошто бремената жена се чувствува како божица на плодноста и сексот, а нејзиниот сопруг е почестен што може да ја задоволи во целост и на тој начин дајте си го најголемиот можен возбудувач.
Трет триместарСо голем стомак и разни болки, веројатно мислевте дека сексот ќе биде последното нешто на списокот на последниот триместар од бременоста. Но, не мора така. Изобилството на вашето плодно тело е на својот врв, што може да ве направи многу посигурни во убавината на вашето тело, а желбата да се соблечете и да го покажете своето прекрасно тело во костумот на Ева е природно поголема.Научните студии дури покажаа дека колку поблиску раѓате, толку е поголема желбата за сексуалност. Затоа, не воздржувајте, само проверете дали сте навистина максимално пријатни за време на сексот.Сексот е исто така одличен метод за забрзување на породувањето ако малото дете сè уште не сака да дојде од удобна матка. Иритација на брадавиците и оргазам се активираат од наплив на окситоцин - хормон кој е одговорен за природното активирање и непречено одвивање на трудот. Затоа, не заборавајте го ова дури и кога раѓањето е веќе започнато или за време на раѓањето.Покрај тоа, простагландините во спермата помагаат во созревање и омекнување на грлото на матката, но не треба да се плашите да го истерате вашето бебе премногу брзо од матката со секс. Кога ќе биде време за него, тој ќе дојде.Совет: Ако вашиот партнер се плаши дека ќе навлезе во матката за време на сексот и ќе го „допре“ бебето, утешете го со фактот дека и ова е теоретски невозможно, бидејќи бебето е безбедно во матката и плацентата. Сепак, може да се случи да почувствуваат клоци на бебето за време на сексот, што го земаат како забавен додаток на сексот на крајот на бременоста.
 За време на одредени месеци од бременоста, женското либидо дури се зголемува како резултат на зголемено ниво на хормони (естроген и прогестерон) и промени во телото (подобра циркулација на крвта и зголемена чувствителност на гениталиите и градите), така што очекувајте дека идната мајка ќе ве изненадува почесто со непослушни желби.
Проверивме што се случува со женското либидо во секој триместар, за да знаете што да очекувате и како да се справите со овие промени што е можно попозитивно.Првиот триместар
Иако можеби сте почувствителни и заморни брзо, вашите хормони ги прават вистинските акробации. Ова ги прави вашите гради и брадавици да изгледаат поголеми и пред се почувствителни, што важи и за вашата емоционална состојба, правејќи да се чувствувате поемотивно и поврзано со вашиот партнер. Идеална мешавина за нежен и еротски секс.
Плус, не мора да се грижите за забременување затоа што веќе сте бремени. И иако стомаците можеби воопшто не се забележуваат, фактот што создадоа нов заеднички живот, исто така може да има многу возбудлив ефект. И сите сексуални позиции се дозволени во првиот триместар!
Совет: Искористете ја зголемената чувствителност на идната мајка со вашиот партнер и тргнете полека да истражувате сексуална сензуалност во пријатно опкружување, со длабоки погледи и ментална поврзаност. Сега има уште една душа со вас која е плод на вашата света loveубов, и сакајќи се себеси сензуално и духовно, sending испраќате loveубов и на неа.
 Втор триместар
Ако бремената жена нема посебни здравствени проблеми, вториот триместар е вистински меден месец. Потенцијалните непријатности во првиот триместар завршија, а вие сè уште не сте во последниот триместар, кога ќе се соочите со доста забрани и во врска со сексот. Не е ни чудо што многу бремени жени и парови во вториот триместар се чувствуваат како да не се само на меден месец, туку и да имаат сексуални односи.
Физичките промени исто така придонесуваат за тоа, вклучително и зголемено количество крв, која претежно циркулира во долниот дел од женското тело. Поради зголемениот проток, секако е сосема нормално ако сте почесто расположени за сексуално разгалување.
Од истата причина, постојат и посилни оргазми во вториот триместар. Некои жени пријавуваат дека доживеале повеќе оргазми за прв пат во текот на овој дел од нивната бременост.
Совет: За некои мажи, бремените жени се особено секси. Со оглед на тоа дека бремената жена буквално блеска во вториот триместар - и физички и психички, секако е сосема разбирливо зошто бремената жена се чувствува како божица на плодноста и сексот, а нејзиниот сопруг е почестен што може да ја задоволи во целост и на тој начин дајте си го најголемиот можен возбудувач.Трет триместар
Со голем стомак и разни болки, веројатно мислевте дека сексот ќе биде последното нешто на списокот на последниот триместар од бременоста. Но, не мора така. Изобилството на вашето плодно тело е на својот врв, што може да ве направи многу посигурни во убавината на вашето тело, а желбата да се соблечете и да го покажете своето прекрасно тело во костумот на Ева е природно поголема.
Научните студии дури покажаа дека колку поблиску раѓате, толку е поголема желбата за сексуалност. Затоа, не воздржувајте, само проверете дали сте навистина максимално пријатни за време на сексот.
Сексот е исто така одличен метод за забрзување на породувањето ако малото дете сè уште не сака да дојде од удобна матка. Иритација на брадавиците и оргазам се активираат од наплив на окситоцин - хормон кој е одговорен за природното активирање и непречено одвивање на трудот. Затоа, не заборавајте го ова дури и кога раѓањето е веќе започнато или за време на раѓањето.
Покрај тоа, простагландините во спермата помагаат во созревање и омекнување на грлото на матката, но не треба да се плашите да го истерате вашето бебе премногу брзо од матката со секс. Кога ќе биде време за него, тој ќе дојде.
Совет: Ако вашиот партнер се плаши дека ќе навлезе во матката за време на сексот и ќе го „допре“ бебето, утешете го со фактот дека и ова е теоретски невозможно, бидејќи бебето е безбедно во матката и плацентата. Сепак, може да се случи да почувствуваат клоци на бебето за време на сексот, што го земаат како забавен додаток на сексот на крајот на бременоста.

Всушност, доста жени не забележуваат гадење и почувствителни гради меѓу првите знаци на бременост, туку зголемена желба за секс.

 

За време на одредени месеци од бременоста, женското либидо дури се зголемува како резултат на зголемено ниво на хормони (естроген и прогестерон) и промени во телото (подобра циркулација на крвта и зголемена чувствителност на гениталиите и градите), така што очекувајте дека идната мајка ќе ве изненадува почесто со сексуални желби.

 

Да провериме што се случува со женското либидо во секој триместар, за да знаете што да очекувате и како да се справите со овие промени што е можно попозитивно.

 

Прв триместар

Иако можеби сте почувствителни и брзо се заморувате, вашите хормони прават вистински акробации. Ова ги прави вашите гради и брадавици да изгледаат поголеми и пред се почувствителни, што важи и за вашата емоционална состојба, правејќи да се чувствувате поемотивно и поврзано со вашиот партнер. Идеална мешавина за нежен и еротски секс.

 

Плус, не мора да се грижите за забременување затоа што веќе сте бремени. И иако стомакот можеби воопшто не се забележува, фактот што создадовте нов заеднички живот, исто така може да има многу возбудлив ефект. И сите сексуални позиции се дозволени во првиот триместар!

 

Совет: Искористете ја зголемената чувствителност на идната мајка и тргнете полека да истражувате сексуална сензуалност во пријатно опкружување, со длабоки погледи и ментална поврзаност. Сега има уште една душа со вас која е плод на вашата света љубов, и сакајќи се себеси сензуално и духовно, испраќате љубов и на неа.

 

Втор триместар

Ако бремената жена нема посебни здравствени проблеми, вториот триместар е вистински меден месец. Потенцијалните непријатности во првиот триместар завршија, а вие сè уште не сте во последниот триместар, кога ќе се соочите со доста забрани и во врска со сексот. Не е ни чудо што многу бремени жени и парови во вториот триместар се чувствуваат како да не се само на меден месец, туку во центарот на сексуалниот живот.

 

Физичките промени исто така придонесуваат за тоа, вклучително и зголемено количество крв, која претежно циркулира во долниот дел од женското тело. Поради зголемениот проток, секако е сосема нормално ако сте почесто расположени за сексуално разгалување.

 

Од истата причина, постојат и посилни оргазми во вториот триместар. Некои жени пријавуваат дека доживеале повеќе оргазми за прв пат во текот на овој дел од нивната бременост.

 

Совет: За некои мажи, бремените жени се особено секси. Со оглед на тоа дека бремената жена буквално блеска во вториот триместар - и физички и психички, секако е сосема разбирливо зошто бремената жена се чувствува како божица на плодноста и сексот, а нејзиниот сопруг е почестен што може да ја задоволи во целост и на тој начин дајте си го најголемото можно задоволство.


Трет триместар

Со голем стомак и разни болки, веројатно мислевте дека сексот ќе биде последното нешто на списокот на последниот триместар од бременоста. Но, не мора да биде така. Изобилството на вашето плодно тело е на својот врв, што може да ве направи многу посигурни во убавината на вашето тело, а желбата да се соблечете и да го покажете своето прекрасно тело во костумот на Ева е природно поголема.

 

Научните студии дури покажаа дека колку сте поблиску до терминот, толку е поголема желбата за сексуалност. Затоа, не воздржувајте се, само проверете дали навистина ви е максимално пријатно за време на сексот.

 

Сексот е исто така одличен метод за забрзување на породувањето ако бебето се уште не сака да излезе од удобноста на матката. Иритација на брадавиците и оргазам се активираат од наплив на окситоцин - хормон кој е одговорен за природното активирање и непречено одвивање на трудот. Затоа, не заборавајте го ова дури и кога раѓањето е веќе започнато или за време на раѓањето.

 

Покрај тоа, простагландините во спермата помагаат во созревање и омекнување на грлото на матката, но не треба да се плашите дека со сексот ќе предизвикате предвремено породување. Кога ќе биде време за породување, бебето ќе дојде.

 

Совет: Ако вашиот партнер се плаши дека ќе навлезе во матката за време на сексот и ќе го „допре“ бебето, утешете го со фактот дека и ова е теоретски невозможно, бидејќи бебето е безбедно во матката. 

 

Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
109
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
8
Дали сите бебиња мируваат пред породувањето?
Дали сите бебиња се мирни пред породувањето? Кога бебето е активно, тоа е силен показател за целокупното здравје и благо...
6
Како да ја масирате лузната од царски рез?
Има еднo нешто што мора да го направите, за кое што повеќето лекари нема да ви кажат. Навистина е едноставно, но некои ж...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Na koe?
Jana9

Na koe more bi sakale da odite na letuvanje?

Egejsko more (29%)

Jadransko more (57%)

Crno more (14%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!