|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Прва и втора бременост - која е разликата?

Редакција Рингераја, 5.6.2023
Иако бременоста носи со себе некои стандардни промени, првата и втората бременост може да бидат сосема различни.Погледнете ги разликите што се јавуваат многу често

image
/11


1. Втората бременост може да ве измори

 

Се сеќавате колку енергија имавте во првата бременост? Сега, покрај самата бременост, имате и постаро дете за кое треба да се грижите. Сосема е разбирливо да се биде повеќе уморен, на што дури влијаат и хормоните.

 

2. Породувањето може да биде сосема поинакво

 

Се разбира, сега знаете што ве чека и ќе ви биде полесно да се подготвите за породување. Сепак, породувањето не мора да биде слично на првото.

 

3. Движењата на бебето во стомакот ќе ги почувствувате многу порано

 

Во првата бременост, движењата на бебето обично се чувствуваат само по шеснаесеттата недела. Во втората бременост, може да биде веќе во тринаесеттата недела.

 

4. Абдоменот може да се види порано и може да биде поголем

 

Во првата бременост, стомакот станува повидлив во вториот триместар. Меѓутоа, во втората бременост, може да се види многу порано. Експертите веруваат дека стомачните мускули малку се истегнале и не се вратиле во првобитната големина.

 

5. Утринската мачнина може или воопшто да не постои или да е многу потешка

 

И ова може да биде сосема различно од првата бременост. Додека некои воопшто не ги чувствуваат, има мајки кои се чувствуваат неспоредливо потешки.

 

6. Цврстината на градите ќе биде или многу помала или воопшто нема да се појави

 

Со првата бременост, во повеќето случаи, градите стануваат цврсти. Во друга бременост, многу лесно може да се случи да не почувствувате никакви промени или да се многу слаби.

 

7. Одвратноста кон храната ќе биде многу помала од првиот пат

 

Многу бремени жени не можат ни да мирисаат на некоја храна, додека некои имаат посебна желба. Во втората бременост, овие чувства ќе бидат многу послаби.

 

8. Ќе се спушти стомакот

 

По првата бременост, мускулите на стомакот и карлицата ослабуваат. Иако бебето можеби било поставено високо, најверојатно ќе биде пониско во втората бременост.

 

Ова може да предизвика посилен притисок во тој предел. Кегеловите вежби можат да ви помогнат.

 

9. Постпарталните контракции можат да бидат посилни и поболни

 

Кога раѓате бебе, матката мора напорно да работи за да се врати во првобитната големина. Затоа често се јавуваат болки и контракции. При првото раѓање, чувството е како менструална болка. Посилни се во втората бременост, и често ќе ги чувствувате за време на доењето.

 

10. Втората бременост носи со себе посилна болка во грбот

 

Болката во грбот е честа појава во бременоста, особено поради лачењето на хормонот релаксин, кој ги релаксира мускулите и лигаментите. За време на втората бременост, болката веројатно ќе биде уште посилна. Овие мускули се опуштени долго време, така што сега ќе се релаксираат уште повеќе.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
3
Дали покачениот холестерол е нормален во б...
Зголемениот холестерол за време на бременоста е многу важен за здравјето на мајката и бебето. Сепак, експертите објаснув...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?