|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Опасностите на мониторот!

Редакција Рингераја, 16.10.2015
Просечно деца од 8-18 години гледаат во монитор околу 7.5 часа на ден. Тоа е еднакво на 114 дена во годината каде што децата користат мобилни телефони, таблети, компјутери, играјќи видео игри

image
/11


 

Просечно деца од 8-18 години гледаат во монитор околу 7.5 часа на ден. Тоа е еднакво на 114 дена во годината каде што децата користат мобилни телефони, таблети, компјутери, играјќи видео игри. 68 од тие денови се исто така целосно потрошени на телевизија.

 

Гледање телевизија е топ активност после училиште кои децата ја применуваат, гледајќи повеќе од 3 часа на ден. Ризикот од лошо завршена домашна задача и лоши оценки е се поголем, а исто така децата развиваат лош став кон училиштето.

 

Не само што бројот на саати каде што децата гледаат телевизија се зголемува, туку и возраста на која се изложени на телевизија е се помала. Сега, просечно дете изложено на телевизија е уште од 9 месеци возраст, а додека наполнат 3 години, третина од децата имаат телевизор во собата.

 

Не само што времето пред монитор влијае на тежината, исто така многу влијае на детскиот сон. Времето пред монитор е поврзано со нерегуларни рутини на спиење и опструкции во сонот кај децата.

 

Телевизијата не е единствената работа која влијае на децата, видео игрите се поврзани со зголемено внесување на храна, а 97% од децата ги играат редовно!

 

Изложеност пред монитор е поврзано со висок БМИ индикатор. Децата гледаат повеќе од 10 реклами поврзани со храна, скоро 4000 годишно, а повеќето од јадењата се богати со масти, шеќер и содиум.

 

Децата обично имаат наклонетост да се огледуваат на родителите, а просечниот возрасен човек поминува пола од своето слободно време гледајќи телевизија. За да може децата да направат некаква промена, родителот мора да сака исто така.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Доцнење на првиот збор
Понекогаш може да се случи детето со полни две години да не зборува, или да зборува неколку лошо артикулирани зборови.
4
Забавни игри за зимските месеци
Тешко ли се гледа дете во зима? Студено е, се стемнува порано, детските игралишта се речиси напуштени и остануваат дом...
4
Солените соби на Витасол
Престојот покрај море и благодетите од дишење морски воздух, на сите нам ни се добро познати, но за жал, не секој и не с...
4
Риновирусни инфекции кај децата
Симптомите се познатите при настинката: болно грло, секрет од носот, покачена температура, инфекции на увото и синусите....
4
Анкета

dusicka
angelce83

Koe masko ime vi e najubavo?

Kristijan (35%)

Petar (39%)

Ivan (27%)


Број на сите гласови: 322

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!