|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Неверојатно видео од породување со царски рез

Редакција Рингераја, 1.5.2021
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лекар внимателно вади бебе од утробата на неговата мајка затоа што е свртено наназад

image
/11


Според страницата на Инстаграм, Doula Science and Soul, гинекологот кој ја имал таа чест е Јхам Франк Луго од Венецуела, кој вообичаено објавува видеа од породување.

Една од најчестите причини за породување со царски рез е бебе кои е завртено одназад. Вагинално раѓање е невозможно во овој случај “, рече д-р Луго.

"Можеме да видиме колку е внимателен докторот во намерата да се осигури безбедноста на детето и мајката. Трпеливо, со музика што ја избрале родителите во моментот и со поддршка на таткото и нивната дула, мајката може да го издржи целиот процес. По породувањето детето може веднаш да биде со својата мајка, а сечењето на папочната врвца се одложува. Единството на лекарот и пациентот може да постигнат породување кое е полно со почит. "

Зарем ова видео не е неверојатно?! Многу мајки кои се породиле со царски рез не биле свесни што всушност се случува, па затоа ова видео е одличен начин да откриете како навистина изгледа царски рез, а особено ако бебето е завртено наназад.

 

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: ЧУВСТВИТЕЛНА СОДРЖИНА

 

Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
12
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Надица: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во „ние“ .
4
Зошто се јавува целулит во бременоста?
Целулитот се состои од маснотии, токсини и вода, кои се акумулираат под кожата, создавајќи грутки кои имаат изглед на ко...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

За кое машко име би се одлучиле?
ЕцаПетар (28%)

Милан (8%)

Стефан (25%)

Бојан (14%)

Ниту едно (26%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!