|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најлесното раѓање некогаш: вистинска приказна

Amy Morrison, 29.6.2020
Некои од вас може да бидат малку исплашени, во ред, преплашени од раѓање. Секој сака да ви раскажува за ужасните породувања, па затоа мислев дека би било убаво да споделам приказна од породување што е прекрасна и што знам дека е вистинска

image
/11


Секако, тоа нема да му се случи на секого, но секогаш може да се надевате.

Уживајте.

Ја запознав мојата пријателка Моира кога нејзиниот син беше околу двегодишен.

Живееше во куќа наспроти куќата која штотуку ја изнајмив и таа беше бремена со своето второ дете.

 

Се дружевме на нејзиниот трем и таа ќе ми кажеше каде се наоѓаат сите добри ресторани во соседството и јас ќе и 'кажев за пијаните вечери надвор со пријателите. Бев импресионирана од нејзината спретност во домот, а таа беше импресионирана од мојот невнимателен, непланиран живот.

Кога беше во 37-та недела од бременоста, ме праша дали не ми пречи да го надгледувам нејзиниот син, пред нејзината мајка да стигне, ако добие породилни болки. Мене ми беше чест што таа всушност ми веруваше толку многу што сака да ми го довери нејзиното дете. На крајот на краиштата, жените можат да се породуваат со денови.

 

„Ах, не јас“, рече Моира. Затоа прашав колку време и било потребно на нејзиниот син да стигне тука. „44 минути“, одговори таа. „Мислиш 44 минути откако започна да врши притисок?“ Се обидов да ја коригирам. „Не, 44 минути од моментот кога мислев дека може да се случи сè додека тој не беше овде“.

 

Таа ми рече дека стана среде ноќ, мислејќи дека мора да оди во тоалет. Избриша и виде крв, па се загрижи и се облече да оди во болница. Тогаш имала една болка и си помислила: „О, човеку, тоа е тоа“. Потоа го разбудила сопругот и се упатиле во болница. Имала уште една болка во гаражата за паркирање и се чувствувала како да треба да изврши притисок, но се држела додека не влезе во болницата. Медицинските сестри ја слушнале нејзината приказна и само ги превртеле очите. Во моментот кога ја ставиле на кревет, таа и рекла на медицинската сестра дека сака да напне, па медицинската сестра рече: „ајде, пробај“ и излезе бебето. Нема болка. Само ... еве

 

Во овој момент, си реков дека Моира мора е некој идиот.

Сигурно не можете да имате трудови само 44 минути и туку така да се породите. Сигурно дека таа беше една од оние луѓе што негираа болка, или се премногу бесчувствителни за да ја забележат. Мислам, жената е околу 70 килограми и околу 160 цм. Не е како таа да има огромни колкови и некоја вагина како пештера што може едноставно да се изнервира и да испушти детето надвор.

Само за да се замешам во разговорот, реков дека ќе бидам подготвена со мојот телефон, во случај таа да треба да трча по улицата за да го роди бебето. Таа ми се заблагодари и ме предупреди дека минала 38 недели минатата недела и дека може да се породи во секое време. Кимнав и веднаш заборавив на тоа.

 

Следната недела ме сретнува сопругот на Моира, ме поздравува на улица сиот радосен: „Еј, каде си тргнала?“ Му реков дека сум на кошаркарски натпревар, „Зошто?“. „Затоа што имаме уште едно мало момче!“ тој среќно ми рече. „Моира го роди за 22 минути. Само што ги испративме во болницата “.

 

Свето срање. Таа не е луда. Таа е изрод. Среќен, среќен изрод.

Овој пат, на 38 седмици, мислеше дека мора да оди во тоалет. Се избриша, виде крв и знаеше дека доаѓа бебето. Нејзиниот сопруг летал кон болницата, ја фрлил во инвалидска количка и врескал: „жеееeена миииии раааааѓааааа. Сега! “

 

Една од постарите медицински сестри дојде и ја праша на колку минути се јавуваат нејзините контракции. Додека Моира се качи на креветот, рече дека немала контракции. Исто како што медицинската сестра одговори: „Тогаш се сомневам дека се породувате, да погледнеме.“. И тогаш се појави бебето.

 

Надвор се појави бебето луѓе!!!

 

Овие деца не се кикиритки. Двете момчиња тежеа меѓу три и четири килограми.

 

Непотребно е да се каже, зачудениот болнички персонал ги ослободи Моира и нејзиното бебе со добра приказна за следната смена.

 

Летаме низ времето четири години. Моира е бремена по трет пат.

Мудро, нејзиниот сопруг прочитал статија „Како да се роди бебе дома“. На 38 седмици, Моира станува да оди во тоалет, се чувствува малку „поинаку“. Извици кон нејзиниот сопруг, „време е“. Скока од креветот, ја фрла Моира во кадата и  ја донесува својата ќерка на свет.

 

Колку е неверојатно?

 

Како што реков, таа не е голема девојка по кој било дел од имагинацијата. Нејзината мајка имала просечни породувања со сите три нејзини деца - не е премногу голема, не премногу дебела. Па, што ја прави Моира различна?

 

Претпоставувам дека е само среќа на ждрепката како: оваа ќе биде добро градена, оваа ќе има слух за музика или оваа ќе биде природно слаба со големи цицки. За Моира рекле: оваа ќе раѓа најбрзо. Тоа и било пишано.

Значи, на сите вас мајки кои се плашите од породувањето. Никогаш не знаете, може и вие ќе  имате златен билет, па прекрстете ги прстите.

 

И исчистете ја кадата.

 

Преземено: pregnantchicken

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Бебе спие во водењакот, докторите г...
Неверојатна снимка на бебе родено во водењак, кого докторите го разбудуваат пред да го донесат на свет
31
Добитници на пакетот за трудници - Август ...
Дознајте кои се среќните добитници на пакетот подароци за трудници за Август 2011.
3
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3
Правилна исхрана во 2-то тромесечје од бре...
Вториот триместар од бременоста е обележан со зголемување на енергијата. Апетитот расте и утринските мачнини се смируваа...
3
Анкета

/
Jana9

Koj poveke vi se dopagaat:

Stobi flips smoki (83%)

Soko strak smoki (17%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!