|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Најдобра храна за мајките по породувањето

Редакција Рингераја, 30.4.2014
Не можат сите мајки да изгледаат како супер модели, повеќето од нив многу тешко се опоравуваат по породувањето. Најголем проблем е секако вишокот килограми. Продуктите во прилог се идеални за да ја средите линијата и имунитетот

image
/11


 

Бадеми

Лесно заситуваат и се одлични грицки. Можете секогаш да ги имате на масата, во ташната или во автомобил. Бадемите се добри за цревата и го подигнуваат расположението. Покрај тоа, феноменални се за косата и кожата.

 

Боровинки

Комбинирајте ги со житарици, или со снегулки. Тие се одличен антиоксиданс и корисни за мајките кои дојат. Полни се со витамини и минерали и ве полнат со енергија.

 

1

 

Кафеав ориз

Оброкот со кафеав ориз и морков ќе ве засити и многу е поздрав од компири или тестенини. Покрај тоа, ви помага да обезбедите најдобро млеко за своето бебе.

 

2

 

Портокали

Витаминот Ц од портокалите ве штити по породувањето од можните настинки и го јакне имунитетот. Исто така, на мајките кои дојат потребна им е поголема количина на Витамин Ц.

 

Спанаќ

На бебето му е потребен витамин А и калциум, па затоа е тука спанаќот, како многу здрав продукт. Со него имате антиоксиданси, а малку калории.

 

3

 

Вода

Водата е задолжителна во големи количини. Најприроден чистач на вашиот организам, ја хидратира и ја чисти кожата. Имајте шише вода секогаш покрај себе.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Бебешката храна е полна со шеќери и масти!
Германската организација за заштита на потрошувачите Foodwatch спровела истражување за квалитетот на производите кои се ...
3
Кувар за бебе: Три вкусни кашички со цвекло
Количината на минерали, јагленохидрати и белковини кои ги содржи, го прават цвеклото супер здрав зеленчук. Цвеклото е бо...
3
На која возраст бебињата ќе спијат преку ноќ?
Кога почнуваат бебињата да спијат преку ноќ? Дознајте повеќе за тоа, за да можете вие и вашето малечко да се одморите во...
3
Закрепнување по вагинално породување - 10 ...
Време на леунка, или шест недели по породувањето, е периодот во кој жената се опоравува од бременоста и доживува разни п...
3
Анкета

zensko ime
ping

Kako da ja krstam mojata kjerka

Dorotea (17%)

Andrea (43%)

Mihaela (40%)


Број на сите гласови: 217

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!