|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Млади таленти: 5-годишен тапанар од Гевгелија

Марина Кљајиќ Петковски, 21.2.2024
Повеќето родители не би ви се заблагодариле доколку на нивното дете му подарите комплет тапани. Малите деца создаваат повеќе од доволно бучава сами по себе. Но, случајот со семејството Трајкови од Гевгелија е сосем различен

image
/11


 

Повеќето родители не би ви се заблагодариле доколку на нивното дете му подарите комплет тапани. 

Малите деца создаваат повеќе од доволно бучава сами по себе.

Но, случајот со семејството Теајкови од Гевгелија е сосем различен. 

Нивните две деца се вљубеници во музички инструменти. Постарата ќерка Лана веќе осум години свири на пијано, а нејзиниот помал брат кој има 5 и пол години на тапани. 

Димитар својата љубов кон тапаните ја изразил своеволно, на неполни 5 години, вели неговата мајка. 

Гледајќи ја својата сестра, ? се придружувал на електронско пијано и џез тапани, изведувајќи рок музика од познати рок бендови.

Покрај што ја има поддршката од своето семејство, Димитар ја има и поддршката од општина Гевгелија, која под менторство на Момчило Делев, дипломиран музичар по џез тапани, отвори часови по тапани, кои Димитар ги посетува од лето 2023. 

На свои пет години, Димитар има три јавни настапи. 

Првиот настап беше 31 август 2023 пред Дом на култура Гевгелија, вториот на  тродневниот фестивал Вкуси го југот септември 2023 и последниот пред Нова година 2023, на  Годишниот концерт на школата за тапани во Пионерски дом Гевгелија.

"Дома свири и вежба на своите тапани, му купивме комплет џез тапани и со љубов го прави тоа, но секако и талентот  е тука.

За иднина се надеваме дека ќе продолжи со овој жар што го има и љубов што ја има моментално кон тапаните. Од септември ќе биде прваче, па ќе видиме како ќе биде и со училишните обврски" - вели мајка му. 

Задоволство ни е што имавме можност да поразговараме со неа и преку тоа да ве запознаеме со овој млад, талентиран тапанар, за кој веруваме дека допрва уште многу ќе се слуша. 

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
6
Нова епизода на „Кој кого расте“: Тешки вр...
Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чии водителе Зорица Црношија во недела на 31.03.2013 во 10.20 ...
4
Ортопедски проблеми кај децата
Како што поминува времето, можеби забележувате дека вашето дете не расте сосема според правилата. Кај многу деца се јаву...
4
Посебен однос: Татко и ќерка
Таа е негова мала принцеза и секогаш ќе ја доживува така, а таа во него ќе бара посебно разбирање и заштита
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?