|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајки откриваат: Намалете ја болката при породување!

Редакција Рингераја, 5.6.2021
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување во ракав. Анкетиравме повеќе од илјада мајки за да дознаеме како ја ублажуваат болката при породување. Еве што имаа да кажат

image
/11


 

Вежби за дишење
Цели три четвртини од мајките на BabyCenter користеле вежби за дишење за да ги избркаат тие контракции.
Открив дека дувањето длабоки вдишувања навистина ми помогна да ги пребродам контракциите.
Контракциите беа многу интензивни и дишењето преку болка беше многу корисно за мене.
Се чувствував како да треба да ја земам целата своја енергија и да ја фокусирам, особено за време на тешките контракции. Ако се движев или изгубев фокус на дишењето, се чувствував како да ја изгубив контролата над моето тело и болката ќе ме зафати.
Промени на позицијата
Половина од нашите мајки откриле дека едноставната промена на позицијата помага во ублажување на болката. (Топките за вежбање можат да бидат одлични за ова - една четвртина од мајките на BabyCenter користеле една).
Не плашете се да се движите наоколу, да шетате, да седите на топка или што и да е, тоа напредува породувањето побрзо.
Поминав низ неа само по една контракција истовремено, преку дишење, лулкање и стенкање.
Одење
Ако сте за тоа, пробајте малку да прошетате. Тоа им помогна на околу една третина од мајките во нашето истражување.
Дефинитивно препорачувам пешачење за да помогнете при породување и породување
Масажа
Не ја потценувајте моќта на добрата масажа - било да е тоа грбот или нозете!
Јас спакував подлога за греење ориз, што беше неверојатно за мојот труд.
Рачен масажер беше многу корисен при рано породување кога болката беше во грбот.
Мојот сопруг ми ги мачкаше нозете со лосион за ароматерапија. Бев во рајот.
Натопување во када
Скоро една петтина од мајките на BabyCenter добија олеснување во вода.
Поголемиот дел од трудот го поминав во када, што помогна да се справам со болката и исто така ме опушти.
Визуелизација
Имате убава плажа на ум? Одете на тоа за време на контракциите. Може да се обидете и да визуелизирате труд пред да се случи.
Најголемиот совет што го имам е претходно да замислувам труд во твојот ум. Подготвив велејќи си си дека ќе боли, но нема да трае вечно ... како тетоважа.
Занесете се на друго место ментално за време на контракциите.
Музика
Ако сте lубител на музика, пробајте неколку мелодии за природно управување со болката, како што тоа го правеа 14 проценти од нашите мајки. (Барате неколку идеи за песни? Проверете ги нашите плејлисти за труд).
Го спакував мојот MP3 плеер и го користев додека бев на породување. Музиката ми помогна да се опуштам и го тргнав умот од контракциите.

Вежби за дишење

Цели три четвртини од анкетираните мајки користеле вежби за дишење за да ги намалат контракциите.

Открив дека длабокото вдишување навистина ми помогна да ги пребродам контракциите.

Контракциите беа многу интензивни и дишењето преку болка беше многу корисно за мене.

Се чувствував како да треба да ја земам целата своја енергија и да ја фокусирам, особено за време на тешките контракции.

Ако се движев или изгубев фокус на дишењето, се чувствував како да ја изгубив контролата над моето тело и болката ќе ме зафати.

 

Промени на позицијата

 Половина од нашите мајки откриле дека едноставната промена на позицијата помага во ублажување на болката. (Топките за вежбање можат да бидат одлични за ова - една четвртина од анкетираните мајки користеле една).

Не плашете се да се движите наоколу, да шетате, да седите на топка или што и да е, тоа го забрзува породувањето.

 

Пешачење

Ако сте за тоа, пробајте малку да прошетате. Тоа им помогна на околу една третина од мајките во нашето истражување.

Дефинитивно препорачувам пешачење за да помош при породување.

 

Масажа

Не ја потценувајте моќта на добрата масажа - било да е тоа на грбот или на нозете!

Рачен масажер беше многу корисен при рано породување кога болката беше во грбот.

Мојот сопруг ми ги мачкаше нозете со лосион за ароматерапија. Бев во рајот.

 

Натопување во када

Скоро една петтина од мајките добија намалување на болките во вода.

Поголемиот дел од трудот го поминав во када, што помогна да се справам со болката и исто така ме опушти.

 

Визуелизација

Имате убава плажа на ум? Одете таму за време на контракциите. Може да се обидете и да визуелизирате болки пред да се случат.

Најголемиот совет што го имам е претходно да замислувам болки во својот ум.

Се подготвив велејќи си си дека ќе боли, но нема да трае вечно ... како тетоважа.

Занесете се на друго место ментално за време на контракциите.

 

Музика

Ако сте љубител на музика, пробајте неколку мелодии за природно управување со болката, како што тоа го правеа 14 проценти од нашите мајки.

Го спакував мојот MP3 плеер и го користев додека бев на породување. Музиката ми помогна да се опуштам и го тргнав умот од контракциите.

 

bebevodic

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали да имам секс во 9 месец?Дали ќе наште...
Бремените жени честопати имаат едно важно прашање: дали можат да имаат секс за време на бременоста? Одговорот е: се разб...
19
Папочна врвца околу вратот на бебето? Прич...
Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликаци...
18
Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
9
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
7
Анкета

.
Jana9

Dali od vasite milinicinja dobivate prinova?

Da (0%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 0

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!