|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како правилно да подготвите супа?

Редакција Рингераја, 30.6.2016
Неслучајно супите се нарекувани "бакнежот за стомакот", бидејќи тие го подготвуваат човечкиот организам за останатите јадења. Приготвени правилно, тие имаат пријатен мирис и вкус и го зголемуваат апетитот

image
/11


 

Многу важно, сепак, е да се знае дека при подготовката на детските супи треба да ги следите некои основни правила кои не секогаш се совпаѓаат со подготовка на супи за возрасните. Еве што е добро да дознаете во оваа насока:

- Супите се исклучително важни за малите деца, кои се уште не умеат да консумираат салати и соодветно да ги прифатат квалитетните супстанции;

- Погрешно е да мислите дека супите треба да се консумираат само за ручек. Сосема спокојно може да ги понудите и на вечерното мени на детето, но важно е да ги почитувате правилото дека хранењето на бебињата со супа започнува околу 9- месечна возраст;

Како правилно да подготвиме супа за нашите деца

- Кога детето веќе може да јаде супа, можете да му ставате жолчка не во бебе пире, туку во супа;

- Не заборавајте да правите наизменично месни и зеленчукови супи, бидејќи се важни не само протеините, но и јагленохидратите. Кај поголемите деца е добро еднаш во текот на неделата да не давате месни јадења, вклучувајќи и месни супи;

- Кога нудиме ручек со месо е добро супата да е целосно посна и тоа блага, а ако главното јадење е посно, тоа да биде повеќе густа супа подготвена од месо, варива и т. Н.;

- Кога ќе дојде моментот да му дадете супа на детето, која  е проследена со главно јадење, никогаш не нудете пред тоа друга храна. Најдобро е да е помине околу 1 час пред времето за јадење, како и со количеството супа да не се претерува, за да не остане недопрено главното јадење;

- За малите деца се најпогодни зеленчуковите супи со овесни снегулки. Не е препорачливо да се даваат супи со запршка, како и мрсни супи од коски или мрсно месо. Заборавете на супа во прав или супи кои се продаваат на коцки. Освен тоа трудете се при подготовката да користите само домашни производи или такви од доверливи извори.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
11
Дали бебето чувствува болка во текот на ра...
Постојано се зборува за тоа што доживува мајката за време на породувањето и низ какви промени поминува, а знаете ли низ ...
3
Целосно повивање на бебиња - да или не?
Традиционалното целосно повивање на бебињата повторно се враќа како тренд меѓу младите мајки, но експертите нагласуваат ...
3
Како да доиме?
Погледнете го видеото кое ќе ви помогне во применување на правилен начин на доење, како и да препознаете дали правилно д...
3
Анкета

Градинка.
Admin

Во која градинка посетува вашето дете?