|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како правилно да ги миеме забите?

www.doktori.mk, 23.6.2014
Хигиената на устата е од огромно значење во профилактиката на забите и непцата. Најчест начин за отстранување на наслагите, а воедно и начин за одржување на основна усна хигиена е користењето на четка и паста за заби

image
/11


 

Доволно е забите да се мијат 2 пати дневно, наутро и навечер, во времетраење од 3 до 5 мин. На секои три месеци, четката треба да се заменува со нова. Уште подобро е ако се користат 2 четки, едната за наутро, а другата за навечер.

 

Чистете ги забите со бавни кружни движења 

За жал, повеќето луѓе ги четкаат своите заби неправилно, поточно користат хоризонтални движења. Запомнете: четката се држи под агол од 45 степени према линијата на непцата. Правете бавни кружни движења, внимавајќи притоа врвот од четката да го задржите на едно место. На секој заб треба се задржите околу десетина секунди.

Со бавни кружни движења се чистат лабијалните (надворешни) површини на забите. Подолгите снопчиња достигаат во просторот меѓу забите.

На ист начин чистете ги и оралните (внатрешните) страни на забите. Со движење на четката во правец напред – назад се чистат џвакачките површини на горните и долните катници.

 

ПРЕПОРАКА: Користете интердентални четки! 

Кога забите се мијат со четка и паста за заби се чистат само три површини од забот (од вкупно пет). На останатите две (меѓу забите) површини им е потребна особена грижа, бидејќи таму најмногу се натрупуваат наслаги и храна.

Бидејки тие простори се тешко достапни за хигиена, се препорачува употребата на интердентални четки. Тие четки стигаат до аглите и вдлабнувањата на меѓузабните простори. На тој начин всушност се контролираат наслагите на местата кои не можат да се исчистат со конци.

 

Забните конци треба да се употребуваат во случаите каде има тесни меѓузабни простори.

За да се контролира квалитетното миење на забите и воопшто усната хигиена, може да се користат индикатори - различни таблетки или раcтвори кои ги обојуваат местата каде има наслаги.

 

Здрави заби за цел живот 

Тоа не треба да е само мечтаење, туку ЦЕЛ кон која треба секој да се стреми. Тоа би се постигнало со два пати дневно миење на забите, користење конци за заби, правилно хранење и редовно професионално чистење на забите кај стоматолог.

 

Професионалното чистење на забите е манипулација која се изведува од вашиот стоматолог и вклучува отстранување на сите меки и тврди наслаги на забите. Манипулацијата се извршува со ултразвучни апарати, рачни инструменти, полирање со гумичка, четка и паста. Стремежот за отстранување на наслагите и забниот камен постои поради тоа што тие се основните фактори за пародонтопатии.

 

Грижата за забите резултира со: здрави непца, пријатен здив, бели заби и блескава насмевка. 

 

д-р Фросина Дајо

доктор по општа стоматологија

 

doktori.mk.logo

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да одберете подарок за 8-ми март?
„На жените им е потребен само мал знак, наговестување, еден миг, невидлив детал, ситен повод, а потоа се' прават сами: с...
7
Детски ноемвриски супер викенди во Веро це...
Овој викенд, на 17-ти и 18- ти ноември, со почеток во 12 часот во Веро Центарот ќе продолжат „Детските ноемвриски супе...
6
Избираме најубава творба: Марија Георгиевска
Уметничка творба на тема Правата на детето по повод одбележувањето на Детската недела ни испрати наставничката на Марија...
5
Уникатен костим направен од инвалидска кол...
Татко направи камионче за сладолед од инвалидската количка за која засекогаш е врзан неговиот син, за Halloween
5
Анкета

Koe ime e najubavo?
Tanja84

Koe ime e najubavo?

Ana (20%)

Eva (16%)

Tea (13%)

Dora (18%)

Mia (14%)

Nina (19%)


Број на сите гласови: 249

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!