|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

И славните имаат проблеми со неплодност?!

Редакција Рингераја, 16.4.2012
Неплодност, спонтан абортус, предвремено породување...проблеми со кои се соочуваат повеќе од 45% од жените. Кои се најчестите проблеми и како да се заштитиме? Дали од овие проблеми страдаат и славните личности?

image
/11


 

Синдром на полицистични јајници


Што е тоа?

Хормонален дисбаланс кој предизвикува неправилни менструални периоди и растење на цисти околу јајниците, кои влијаат на овулацијата.

Славни личности кои страдаат:

Victoria Beckham, Emma Thompson, Jules Oliver, Kym Marsh.

 

beckham

 

Дијагноза:

Симптомите вклучуваат дебелеење, акни и невообичаена косматост. Комбинацијата на крвната слика ултразвучниот преглед и семејната анамнеза ја потврдуваат болеста.

Третман:

Слабеење – Одржување на БМИ меѓу 20 и 25. Ако тежината е во граници на нормала се користат лекови за да се потпомогне овулацијата. Ако не успее ниту тоа се применува интраутерина инсеминација или ин-витро.

 

 

Ендометриоза

 

Што е тоа?

Ендометриозата е болест, при која се случува ендометриумот (внатрешниот слој на матката) да почне да се шири и надвор од неа. Ендометриозата се приширува на површината на органите во малата карлица и стомакот.

Славни личности кои страдаат:

Padma Lakshmi, Emma Bunton, Anna Friel

 

anna

 

Дијагноза:

Ако жената се жали на многу тешки и болни периоди, лекарите често се сомневаат во ендометриоза. Се дијагностицира со помош на скенер или вагинален телескоп.

Третман:

Лапароскопска операција за да се одстрани ендометријалното ткиво, прираслици, цисти, лузни ит.н. Најчесто ова не е траен лек, затоа што болеста може повторно да се врати. Кај некои жени зголемената плодност после оваа операција трае до 9 месеци.

 

 

Спонтан абортус

 

Што е тоа?

Губење на бебето пред 24 недела на бременост. Обично се случува бидејќи има нешто што е генетски погрешно во оплодената јајце клетка.

Славни личности кои страдаат:

Beyonce, Lily Allen, Courteney Cox.

 

beyonce

 

Дијагноза:

Со помош на ултразвук се утврдува дали има срцев ритам кај бебето. Крварењето може да биде знак за спонтан абортус, но во отсуство на крварење е многу тешко да се дијагностицира. Обично се случува околу 6-8 недела од бременоста.

Третман:

Фетусот обично се исфрла спонтано. Ако тоа не е случај, може да се користат лекарства или да биде неопходна операција. Ризикот од спонтан абортус се зголемува со возраста на мајката.

 

 

Необјаснета неплодност


Што е тоа?

Се случува кај ¼ од паровите кои се обидуваат да добијат бебе. Тоа е неможност на жената да забремени по две години обидување, откако сите тестови дале нормален резултат. Обично се дијагностицира кај жени кои имаат над 38 години.

Славни личности кои страдаат:

Alex Kingston, Brenda Lee Strong.

 

alex

 

Дијагноза:

Испитувањата вклучуваат спермограм, проверка на фалопиевата туба и скен на матката.

Третман:

Единствен активен третман е ИВФ. Нема смисла да се даваат лекови за предизвикување на овулација, ако сите тестови потврдиле дека жената нормално овулира.

 

 

Ектопична бременост

 

Што е тоа?

Оплодената јајце клетка се вгнездува надвор од матката, најчесто во еден од јајцеводите.

Славни личности кои страдаат:

Nicole Kidman, Suzi Perry, Sarah Brightman.

 

kidman

 

Дијагноза:

Ултразвучниот преглед на шест недели ќе покаже дали бебето се развива на правилно место или не. Ако ништо не се утврди со ултразвук, крварењето и силната болка може да бидат првите симптоми.

Третман:

Доколку се дијагностицира рано, може да се изврши операција. Доколку не се открие навреме, може да биде опасно по живот.

 

 

Прееклампсија

 

Што е тоа?

Исклучително висок крвен притисок, кој обично се развива по првите 12 недели од бременост. Тоа значи дека плацентата не е развиена правилно, па мајката не е во можност правилно да пумпа кислород и хранливи материи на бебето. Ако не се лекува и одржува во нормала може да биде опасно по животот на мајката и бебето.

Славни личности кои страдаат:

Sophie Ellis-Bextor, Angelina Jolie, Jennifer Lopez.

 

angelina

 

Дијагноза:

Симптомите вклучуваат висок крвен притисок, отоци во рацете, нозете и глуждовите, главоболки и протеини во урината.

Третман:

Хоспитализирање на мајката и држење на болеста под контрола.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што значи крварење во средина на циклусот?
Spotting, или крварење во средина на циклусот е нормална појава и се јавува за време на овулација
4
Камасутра за забременување - најдобри секс...
Кама Сутра е најстариот и најпознат светски водич за секс. Неговите позиции се користат и денес и се одличен начин да се...
3
Приказната на Вишња Томиќ
Рингераја.ба за мене е како мое семејство, мој дом каде секогаш можам да влезам, во кој сите се добредојдени. Место каде...
2
Интраутерина инсеминација
Интраутерината инсеминација е постапка при која спермата се промива, концентрира и директно се вбризгува во матката на ж...
2
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?