|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали знаете дека сончањето е важно за забите?

Редакција Рингераја, 6.2.2020
Најновите истражувања во стоматологијата покажуваат значително влијание на витаминот Д во спречувањето на орални заболувања, кариес и парадонтопатија
Клучни зборови:

image
/11


Сонцето и зраците на сонцето се неопходни за човечкото тело да го синтетизира витаминот Д.

 

Витаминот Д е исто така неопходен за метаболизмот на фосфор и калциум, бидејќи овозможува нивна апсорпција од цревата, односно нивно понатамошно искористување од храната што ја внесуваме. Витаминот Д е важен за таложење на овие минерали во коскеното и забното ткиво. На овој начин се зајакнуваат коските и забите.

Луѓето со недостаток на овој витамин се склони кон кариес. Друго важно влијание на Витамин Д е тоа што ги забрзува одбрамбените процеси во парадонтот, односно ткивото што ги опкружува забите. Витаминот Д влијае на клетките на пародонтот на лигаментите на начин што ги стимулира да произведат антиинфламаторни антитела и да се борат против воспалението во парадонтот. Ова во голема мерка придонесува за спречување на развој на заболувања на непцата, гингивитис и пародонтопатија.

 

Неодамнешните истражувања во стоматологијата покажуваат значително влијание на витаминот Д во спречувањето на орални заболувања, кариес и парадонтопатија.

 

Сончањето треба да се користи со претпазливост, бидејќи долго и несоодветно изложување на сонце доведува до неконзистентни ефекти врз нашето здравје. Несаканите ефекти се изгореници, исто така, со кумулативни неповолни ефекти подоцна што доведуваат до предиспозиција и ризик за понатамошно оштетување на кожата и заболувања. Можеме да го избегнеме ова со ограничување на нашиот престој на сонце, изложување на сонце рано наутро и доцна попладне, и секако да се избегне изложување на сонце напладне.

Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
5
Како се менува мажот кога ќе стане татко?
Мажите обично созреваат покрај саканите жени. Но, тие значително се менуваат кога семејството од двајца членови ќе се пр...
4
Победете ја кашлицата со инхалации
Овој универзален метод за лекување продолжува да биде претпочитан во борбата со кашлицата и течење на носот, а причината...
4
Промени во однесувањето кај децата од храна
За да бидат децата здрави и енергични, треба да го следат здравиот модел на исхрана, во кој не треба да недостасуваат хр...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

разгалувања
детенце

Дали премногу ги разгалувате вашите деца?

Да,секогаш. (50%)

Не (0%)

понекогаш. (50%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!