|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е подобро да си единец?!

Редакција Рингераја, 27.10.2021
Значи, тоа се деца на кои родителите им дозволуваат се', кои добиваат се' што ќе посакаат, тоа се деца кои немаат ривали во домот, љубимци на мајката и таткото, оние кои со никого не мораат да ги делат играчките и мора да бидат разгалени деца...

image
/11


Тие по се', зар не, мораат да бидат разгалени, егоисти  и безобзирни деца. Такво мислење во главно постои за единците. Меѓутоа науката тврди поинаку.

 

Единците се не друштвени

Погрешно! Со следење на однесувањето на учениците во училиште, психолозите забележале дека единците се во главно дружељубиви и полесно стапуваат во контакт и им прават услуги на останатите, повеќе од децата кои имаат браќа и сестри. Тоа е разбирливо. Тие се повеќе насочени кон надворешни контакти, бидејќи ако не ги сoздадат, ќе останат без никакво друштво, бидејќи на мајката и таткото неможат да се потпрат за се'.

 

Единците се безобзирни

Погрешно! Ним тоа им е непознато. Тие по правило не ги искористуваат другите, нити имаат потреба некого да натераат да игра како што свират тие. За тоа има повеќе причини: кога ја примаат родителската љубов неподелена, кај единците се развива поголем сензибилитет кон другите, како и желба да подигнуваат мостови преку препреките кои стојат на патот кон другарството, да остварат склад со околината ако се појави опасност од расправија или разидување на мислењата. Со други зборови: во суштина, тие подоцна ќе бидат одлични партнери во љубовта и на работното место, добри политичари и шефови.

 

Единците се невротични

Погрешно! Зошто би биле? Сета љубов на родителите им припаѓа ним и почесто примаат пофалби од децата кои имаат браќа и сестри, а тоа им обезбедува добра емоционална основа за цел живот. Тие живеат со чувство дека родителите многу се грижат за нив, што ја јакне нивната самодоверба и им помага да бидат успешни во животот. И уште нешто: мајките се најчесто задоволни со своите единци, па во куќата владее добро расположение, што прави и детето да се чувствува среќно, а среќното детство е основа за среќен живот.

 

Единците се себични

Погрешно! Тие никогаш не биле принудени нешто да делат со браќата и сестрите, па им е полесно без притисок, доброволно и со добра волја да поклонуваат, или да ги позајмуваат своите играчки на другарчињата. Единците можеби личат на себични деца затоа што полесно се заигруваат сами и се насочуваат кон себе, па понекогаш им се припишуваат егоистични особини.

 

Единците не се прилагодливи

Погрешно! Уште додека се сосема мали нив не ги чуваат само родителите, туку и други личности, баби, роднини, пријатели, или некое платено лице. Дали е тоа лошо? Напротив! Токму заради тоа децата стануваат прилагодливи, бидејќи уште од мали се навикнуваат на различни лица и стануваат пофлексибилни во однос на другите луѓе.

 

Единците не се снаодливи!

Погрешно! Тие растат и се развиваат во мал тим со силни партнери – своите родители. Во односот со нив мораат добро да се снаоѓаат за да се пробијат со своите желби, а тоа го учат од најраната младост. Притоа, мајката и таткото ги поттикнуваат секој пат кога добро ќе се снајдат во некоја ситуација.

 

Единците се по склони кон болести!

Погрешно! Имунитетот на детето е индивидуална работа.

 

Заклучок:

Единците поминуваат во животот барем исто толку добро и успешно како децата кои имаат браќа и сестри, ако не и подобро. Околу 40% од единците стануваат угледни и познати луѓе, во сферата на својата професија.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Тврдоглавост
Го знаете она: на сред продавница врескање и тропање со нозете затоа што не сакаме да му купиме играчка или чоколатце?
3
Методи на воспитување на децата
Воспитувањето на децата, во поширока смисла на зборот, може да го дефинираме како водење на детето по патот на неговиот ...
3
Детето има испакнати уши. Како да се испра...
Испакнатите уши се извор на непријатност не само кај децата, но и кај возрасните. Ако бидат преземени мерки навреме, пр...
3
Помогнете му на детето да стекне самодоверба
Само да ги воспитувате своите деца и да се надевате дека ќе се подобрат со тек на време не е доволно. Како родители, тре...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali vasite deca vi go razubavuvaat denot?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!