|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Да го заштитиме доењето! Тоа е заедничка одговорност!

Matrona Intl, 3.8.2021
Среќна Светска недела на доење! Од 1 - 7 август се прославува Светската недела на доењето. Сите ќе се согласиме дека доењето е афирмација на врската помеѓу мајката и нејзиното новороденче, истовремено поврзана со многу емоции, жртва и љубов

image
/11


Мајчиното млеко е идеална храна за оптимален раст и развој на децата, а во исто време доењето има и позитивно влијание на здравјето на мајката, физичко и емотивно.

Според глобалната јавна здравствена препорака новороденчињата е потребно ексклузиво да се дојат во првите 6 месеци, со цел да се постигне нивниот оптимален раст, развој и здравје.

Ексклузивното доење од раѓањето е возможно за секој пар мајка-дете, се разбира со исклучок на одредени медицински состојби. Но и покрај тоа што доењето е природен акт, станува збор за нова вештина која е потребно да се научи. Мајката треба да научи да дои, а новороденчето треба да научи да цица, што во пракса не е лесен процес!

Сите мајки може да дојат, но потребно е нивната подготовка да започне уште во периодот на бременоста со давањето на релевантни и достапни информации (едукација). Процесот продолжува во породилиштето, каде со соодветна стручна помош се започнува правилното доење и адаптација. Секако битна е и поддршката од семејството, заедницата и целиот  здравствен систем кој што се грижи за парот мајка-дете.

Со тоа мајките доилки би имале пристап до обучени медицински работници кои ќе им помогнат со  техниките на доење, превенција и решавање на проблемите поврзани со доењето, а истовремено ќе им ја зголемат и нивната самодоверба, што е многу важно.

Доењето е најдобриот избор за храна на вашето дете. Иако 90 проценти од бремените жени во нашата земја имаат намера да дојат, само околу 30 проценти продолжуваат онолку колку што имале намера. Некои од главните причини што мајката престанува рано да дои се должи на проблемите кои се јавуваат во првите 4 до 6 недели  (несоодветна положба и контакт, болка и рагади, застој на млеко, загриженост за количината на млеко и др.). Не е секогаш лесно, но ние сме тука за вас секогаш кога ви е потребна стручна поддршка. Преку нашите едукации ве подготвуваме, ве водиме, и ви помагаме!

Ви посакуваме среќна Светска недела на доењето на сите сегашни и идни мајки доилки!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Како да ја негувате бебешката кожа за да б...
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и цел...
4
Доењето е здравствено прашање, а не начин ...
Американската академија за педијатрија суптилно ги промени упатствата за доење на новородените бебиња: Доењето веќе не е...
4
Крв во пелената на бебето? Дали е тоа норм...
Секој нов ден со детето носи нови прашања и дилеми.Дали е нормално бебето да плаче многу, воопшто да не плаче, да има ст...
4
Внимание: Која храна не уништува?
Колку е важна храната која ја јадеме за нашата ДНК? Колку храна полна со токсини треба да се изеде пред да се појават не...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?