|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ананасот може да индуцира породување? Дали?!

Редакција Рингераја, 24.10.2020
Ако сте во поодмината бременост и сакате да се породите, можеби ќе се прашувате дали оваа приказна за старите жени може да биде вистинита?

image
/11


Бременоста може да биде убава работа. Може да биде и неверојатно непријатна работа - особено последните неколку недели.

Имате отечени глуждови и метален вкус во устатта, и мора да одите во WC на секои неколку минути.

Ова може да ја натера и најсреќната бремена жена да започне да одбројува до раѓањето.

И, честопати ја тера да бара начини за активирање на породилните болки.

Еден домашен лек кој е популарен е - јадење ананас за да започнете со породување.

 

Како овошје може да предизвика породување?

Ананасот, особено јадрото, содржи ензим бромелаин.

Бромелаинот е причина што вашата уста развива соор и се чувствувате непријатно откако сте изеле многу ананас.

Ако јадете ананас, се смета дека овој ензим може да го созрее грлото на матката.

 

Вишокот овошје, исто така, може да предизвика нарушување на желудникот кај некои луѓе. Кога сте близу до породување, вознемирените црева може да ја иритираат матката.

 

Ова може да предизвика контракции. Некои жени се обидуваат да земат рицинусово масло за да предизвикаат породување, од истата причина.

Меѓутоа, во многу случаи, желудечните тегоби ги оставаат жените истоштени и евентуално дехидрирани.

 

Користење на ананас за да предизвикате труд во бременост од 37 недели

 

До последната деценија, гинеколозите сметаа дека 37 недели се полн мандат за породување.

Не беше невообичаено индукциите да им се нудат на жените во кое било време по 37 недели.

За среќа, сега знаеме дека последните недели од бременоста играат витална улога во развојот на вашето бебе.

Секое бебе е уникатно. Некои бебиња се раѓаат прилично здрави во 37 недела. На многу бебиња им требаат цели 40 недели или повеќе, за да бидат најздрави.

Секое раѓање пред 37 недела е предвремено.

Ако размислувате да се обидете да предизвикате породување, размислете за ова: вашето бебе можеби не е подготвено да се роди во 37 или 38 недела.

Како и да е, природните лекови веројатно нема да успеат во ова, ако вашето тело и вашето бебе не се подготвени за раѓање.

 

Како се користи ананас за да се предизвика труд

Жените кои се обидуваат да користат ананас за да предизвикаат породување, обично користат свежо сирово овошје. Тие исто така го користат јадрото, бидејќи има највисоко ниво на бромелаин.

Има многу малку докази на располагање во врска со ефективноста на јадење ананас за да се предизвика породување.

Една студија открила користење на екстракт од ананас директно на примероци на ткиво на матка, предизвикало контракција на ткивото.

 

Сепак, не знаеме дали консумирањето на овошјето преку уста може да предизвика контракции на матката.

 

Како и со многу домашни лекови и приказни за „старите жени“, има малку достапни студии за да се покаже дали тие се ефикасни или не.

 

Со цел да се добие доволно бромелаин за потенцијално активирање на трудот, некои сугерираат дека треба да консумирате седум ананаси.

 

Со сето тоа што го содржат бромелаините, големи се шансите дека устата би била неверојатно болна и може да завршите со гастрични тегоби.

 

Ако пребарувате на Интернет, може да најдете неколку рецепти за смути од ананас за поттикнување на породилни болки.

 

Сепак, повеќето од нив сè уште велат дека нема вистински докази кои покажуваат дека јадењето овошје ќе предизвика породување.

 

Конзервиран ананас или сок од ананас?

Дали некогаш сте забележале дека јадењето ананас во конзерва ретко предизвикува рани во устата или непријатност?

Тоа е затоа што процесот на конзервирање бара загревање, со што се намалува количината на присутен бромелаин. Ако се надевате да предизвикате породување, ананасот од конзерва нема да има голема корист.

 

Конзервиран сок од ананас е исто така обработен и затоа нема да има ниту многу бромелаин.

 

Ако сакате да направите сок од свеж ананас дома, може да извлечете повеќе бромелаин. Но, тоа е јадрото на овошјето кое содржи најголема концентрација. Со оглед на нејзината цврста текстура, веројатно нема да добиете многу јадро во вашиот свеж сок.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Метален вкус во устата за време на бременоста
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален ...
5
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Сончање во бременоста
Пред на го изложите своето преубаво трудно тело на сонце, прочитајте што (не) им се препорачува на идните мајки, кога е ...
3
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?