|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Доење и дохрана

Доење
На четири месечно доенче потребни му се 6-8 оброци дневно (во тек на 24 часа). Повеќето доенчиња се будат 1-2 пати во текот на ноќта за хранење. Што се однесува до зачестеноста на хранењето најдобро е да се прилагодите на неговите потреби и да му ја понудите дојката секогаш кога има потреба за храна.

Хранење со шишенце

Ако доењето не е можно, или сте одлучиле дека не сакате да доите, замена за мајчиното млеко е фабрички преработено, адаптирано млеко за доенчиња (т.н. млечна мешавина, млечна формула, адаптирано или вештачко млеко) .Во петтиот месец доенчето веќе има свој ритам на хранење и потребни му се околу 4 до 5 оброци дневно (приближно на секои 3 часа) Повеќето доенчиња кои се хранат со адаптирано млеко спијат и по 6 часа континуирано. Што се однесува на количината на поединечниот оброк, потребно е да се придржувате на упатството на амбалажата.

Повеќе за хранењето и подригнувањето на доенчето можете да прочитате во воведниот прв месец.

Воведување на дохрана

Со воведување на дохрана најдобро е да се започне по наполнети 6 месеци старост, но никако пред наполнети 4 месеци старост бидејќи дотогаш системот за варење и имуниот систем на доенчето не се доволно зрели и поголема е веројатноста за појава на алергии. По 4 и 6 месечна старост способноста за мешана храна на доенчето се покажува со способноста за седење (со придржување) и со исчезнувањето на рефлексот за потиснување на јазикот (а со него и храната) од устата. Нормално, при воведување на мешана исхрана продолжуваме со доење, или хранење со шишенце.

Прочитајте уште

Моето доенче
Развојни фази
Доење и дохрана
Спиење
Здравје и нега
Си играмеАнкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?