|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

ПОРОДУВАЊЕ

Контракции - СЕ што треба да знаете

Автор: Редакција Рингераја | 22.9.2021
image

Ако сте бремени, веројатно размислувате за контракциите - особено кога се приближува терминот. За многу жени, тие се еден од најстрашните аспекти на породувањето. За да го опуштите вашиот ум, ние опфативме се што треба да знаете за контракциите

ПОРОДУВАЊЕ

Како да ги ублажите контракциите?

Автор: Редакција Рингераја | 20.6.2020
image

Сите мајки сонуваат за природно породување, со употреба на што помалку лекови. Но, кога ќе почнат контракциите, како да се совладаат болките? Еве неколку методи кои ќе ви помогнат да ги контролирате болките

ВИДЕА

Танц на контракции!

Автор: Редакција Рингераја | 19.10.2015
image

Неверојатно, но вистинито. Видеото е снимано од докторката во една болница, каде една кул мајка, чекајќи да се породи игра со нејзините пријателки цела кореографија

ОСНОВНА НЕГА

Дали икањето кај бебињата е нормално?

Автор: Редакција Рингераја | 10.4.2012
image

Кога ќе го видиме нашето малечко бебе како се мачи со икање, често се грижиме дали тие контракции можат некако да му наштетат. Икањето е вистинска мака, за бебињата и родителите, но е потполно природна појава која нема да му наштети на новороденчето

ПОРОДУВАЊЕ

Знаци на породување

Автор: Редакција Рингераја | 13.2.2012
image

Породувањето е процес низ кој ќе го родите Вашето бебе. Кај многу жени се случува околу 40. недела од бременоста, но исто така породувањата од 37. до 42. недела од бременоста се сметаар нормални и во термин.

ПОРОДУВАЊЕ

Породувањето започна – што сега?

Автор: Редакција Рингераја | 7.11.2011
image

Како ќе знам дека породувањето започна? Колку трае? Дали се контракциите болни и постои ли начин да се ублажат болките? Можам ли веднаш на царски рез? Дали епидуралната анестезија е штетна?

ПОРОДУВАЊЕ

Започна...

Автор: Редакција Рингераја | 1.2.2016
image

Контракциите започнаа. Што сега? Како да ги препознаете вистиниските контракции?

ДНЕВНИК НА ТРУДНИЦИ

Промени во телото на трудницата

Автор: Редакција Рингераја | 16.12.2021
image

Се прашувате дали сето ова што вам ви се случува е нормално? Еве еден текст како објаснување, што се случува во организмот на една трудница по неколку недели од бременоста.

ПОРОДИЛНИ ПРИКАЗНИ

Дали породувањето мора да боли?

Автор: Др. Шпелца Моројна | 16.12.2021
image

Дали можеме да успееме? Дали докторот ќе користи средства против болки по наша желба? Што ќе направам кога болките ќе станат неподносливи?

image

По 37 недела, породувањето не се смета за предвремено (англиско видео)

СТРАНА 1 ОД 1