|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да знаете кога ќе дојдете дома со бебето

Редакција Рингераја, 7.2.2024
Кога ќе добиете нов член во семејството, сосема еочекувано да имате безброј прашања за тоа како е да себиде родител и како, на најдобар начин, да се грижите за вашето новородено дете, особено во првите неколку недели или месеци

image
/11


 

Облекување и просторија
OO се препорачува комотна и памучна облека;
OO пожелно е користење на пелени за еднократна
употреба;
OO просторијата каде што престојува детето треба
да биде светла, често да се проветрува, а
температурата треба да биде околу 22 - 23
Целзиусови степени;
OO треба да се избегнува претоплување на детето;
тоа може да доведе до поспаност, плачливост,
вознемиреност, потење и исипување на нежната
детска кожа;
OO во просторијата каде што престојува новороденото
дете НЕ треба да се пуши;
OO детето НЕ треба да биде изложено на провев или
директно на клима уред.

Облекување и просторија

- се препорачува комотна и памучна облека;

- пожелно е користење на пелени за еднократнаупотреба;

- просторијата каде што престојува детето треба да биде светла, често да се проветрува, а температурата треба да биде околу 22 - 23 Целзиусови степени;

- треба да се избегнува претоплување на детето;тоа може да доведе до поспаност, плачливост,вознемиреност, потење и исипување на нежната детска кожа;

- во просторијата каде што престојува новороденотодете НЕ треба да се пуши;

- детето НЕ треба да биде изложено на провев или директно на клима уред.

 

ВАЖНО

Во овие први денови, кога за вас и за вашето дете е се ново, потпрете се на подршката која може да ви ја даде вашата реонска патронажна сестра. Таа ќе ви помогне при првото бањање, ќе провери дали средината во која престојува детето е поволна и безбедна, може да ви даде совети за исхрана и хигиена и да ви помогне во одржување на хигиена на папчето. Послушајте ги советите на патронажната сестра, искористете го нејзиното знаење и искуство и прашајте ја се што ве интересира.

Имајте го при рака телефонот на патронажната сестра и на матичниот лекар кој се грижи за вашето дете и побарајте совет секогаш кога имате било каква дилема во врска со негата и исхраната на вашето дете.

 

Капење

- температурата на просторијата во која се капи детето треба да биде меѓу 24 и 26 Целзиусови степени;

- температурата на водата за капење треба да биде околу 37 Целзиусови степени;

- на почеток, додека не се засуши папочето, препорачливо е влажно пребришување со памучна крпа или капење на проточна вода. По засушувањето и комплетното затворање на папочето, новороденото детето може да се капи и во кадичка;

- Секојдневно капење не е неопходно – честото капење ја суши кожата на детето, а употребата на сапуни и шампони ја намалуваат природната влажност на кожата;

- избегнувајте употреба на разни хемикалии за бањање и премачкување на кожата. Кожата на детето е осетлива и добро е во првите денови да се ослоните на чиста вода или колекција за чувствителна детска кожа

- времето за капење е избор на мајката и на другите членови од семејството, во зависност од организираноста и објективните можности;

 

Не пропуштајте да ги измиете рацете пред било каква манипулација со детето. Новороденчињата немаат развиен одбрамбен систем и тие се многу подложни на инфекции вклучително и инфекции на кожата. Погрижете се сите кои имаат директен контакт со детето да ги измијат рацете пред тоа;

Пред да започнете со капењето на детето, подгответе се што е потребно и поставете се во близина (пешкир или бањарка, чисти пелени и облека за пресоблекување на детето);

Никогаш не го оставајте детето само во кадичката;

Додека детето се капе, се препорачува да му се пее и да му се зборува, а капењето треба да биде пријатен чин како за детето,

така и за целото семејство.

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Ви се чини дека бебето е постојано гладно?
Кога имате новороденче, понекогаш може да се чувствувате како да го храните непрекинато и едвај завршувате со една храна...
4
Првата година од животот на детето (прв дел)
Сите родители се среќни ако детето нормално се развива и ако е здраво. За таквиот развој и самите можат да допринесат, а...
4
Зелена боја на столица кај бебе
Нормално е првата столица кај бебињата да биде темно зелена или црна поради супстанциите што се насобрале во цревата за ...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?